İngilizlerden piyasayı canlandıracak yeni etkinlik: “Ulusal Albüm Günü”

0 Posted by - 23 July 2018 - O OLDU BU OLDU

Genç kuşakların müzik dinleme alışkanlıkları üzerinde etkisi bulunan Record Store Day gibi her yıl tekrar eden birçok etkinliğe öncülük eden Birleşik Krallık müzik endüstrisi şimdi de “National Album Day” ile yeni bir dalga yaratmaya hazırlanıyor.

Bir ay önce, bugün kullandığımız vinil malzemeye basılan ilk albümün 70. yaşını kutlayan ülke, bu yıl 13 Ekim’de ilk defa National Album Day ile albüm dinlemeyi ve satın almayı teşvik edecek. BBC Music tarafından organize edilen ve Britanya Fonografik Endüstrisi (BPI) ile Eğlence Perakendecileri Derneği‘nin desteğini de alan etkinlik bir hafta boyunca çeşitli dinletiler, partiler, konserler ve indirimli alışveriş günlerini ile katılımcıları ağırlayacak.

Müziğin dijital ortama kaymasına rağmen fiziki formatlara ve eski dinleme alıkanlıklarına benzer ülkelere göre daha bağlı olan Britanya dinleyicisi, Eğlence Perakendecileri Derneği’nin yaptırdığı en son araştırma göz önüne alınırsa albüm dinlemeyi hala önemsiyor. Verilere göre 25 yaş ve altı dinleyicilerin %50’si, 45-54 yaş aralığının %45’i ve 55 yaş üzeri müzikseverlerin de %33’ü son bir hafta içerisinde en az bir defa albüm dinlediğini beyan etti. Mayıs ayında online olarak gerçekleştirilen araştırmanın bir diğer sonucuna göre ise Britanya dinleyicisinin %60’ının son bir ay içerisindeki en az bir adet albümü baştan sona dinlediği ortaya çıkmıştı.

No comments

Leave a reply