İngiltere plak satışında rekor bekliyor

1 Posted by - 30 November 2017 - O OLDU BU OLDU

Tüm dünyada genişlemeye devam eden plak piyasası sadece İngiltere’de değil tüm Birleşik Krallık’ta yeni nesil dinleyicilerin tercihi olmaya başladı.

Ülkenin en büyük perakende müzik zinciri HMV’den John Hirst’ün verdiği rakamlara göre 2017 sonunda, hem yeni albümlerin hem de yeniden basılan çalışmaların etkisiyle şirketin 1,5 milyonun üzerinde plak satmış olacağı öngörülüyor.

Özellikle genç dinleyicilerin de plak satın almaya başlamasıyle ciddi bir çıkış yakalayan Birleşik Krallık piyasasının nabzını tutan BPI’a (British Phonographic Industry) göre de tüm ülkedeki yıl sonu satış beklentisi 4 milyon adet.

Noel dönemi için yapılan siparişleri de yıl içerisindeki satışlara ekleyen HMV’nin plak olarak en çok satan ilk 5 albümü ise şöyle:

1. Ed Sheeran – Divide
2. Liam Gallagher – As You Were
3. Noel Gallagher – Who Built The Moon?
4. Amy Winehouse – Back to Black
5. Rag’n’Bone Man – Human

Britanya’daki plak satışları 2016’da, bir önceki yıla göre %53 artarak 3,2 milyon adedi yakalamıştı. Bu yılın ilk altı ayı için sadece %2,5 artış rapor eden perakendeciler derneğinin verilerine göre ise 2017’nin ilk yarısındaki plak satışının mali karşılığı 198 milyon sterlin oldu.

No comments

Leave a reply