İnsanlığı uzaylılara anlatan altın plak yeniden basılıyor

4 Posted by - 22 September 2016 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER, TEKNOLOJİ

İnsanlığın uzay macerasında önemli yeri olan Voyager 1 ve 2 projeleri ile efsane gibi dilden dile yayılan ünlü, “Uzaylılar ile iletişim” kaydı, projenin 40’ıncı yılında yeniden basılacak ve bir koleksiyon malzemesi olarak satışa sunulacak.

1977 yılında uzaya fırlatılan ve 2013 yılında güneş sistemimizi terk eden iki uzay aracının üzerine monte edilen birer altın plak, 55 dilde kısa mesajlar ile birlikte medeniyetimizin tarihi hakkında da bilgiler içeriyor. Plakları koruyan alüminyum kılıfta ise dünya dışı akıllı varlıkların plağı bulması halinde nasıl kullanılacağını anlatan bir yönerge bulunuyor.

record_is_attached_to_voyager_1

San Fransisco merkezli Ozma Records‘un hayata geçirmek istediği proje için Kickstarter’da bir hesap açıldı ve 140 bin doların üzerinde bir para toplandı bile. 20 Ekim’e kadar açık kalacak olan bağış hesabında 198 bin dolar toplanması halinde “Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition” adıyla üç plak olarak hazırlanacak paket aynı zamanda Voyager 1 ve 2 araçlarına ait çok özel fotoğraflar ve makaleler de içerecek.

İlgilenenler ve takip etmek isteyenler için Kickstarter hesabına buradan ulaşmak mümkün.

İşte 40 yıl önce altın plaklara kaydedilen ve medeniyetimizi uzaylılara anlatacak olan seslerden örnekler:

No comments

Leave a reply