İnternet güvenliği tehlikede: Amerikalılar VPN’e hücum ediyor

3 Posted by - 30 April 2018 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Son çeyrek yüzyılın belki de en özgür mecrası olarak kabul edilen internet, yakın zamanda ülke yöneticilerinin ve büyük şirketlerin ele geçirmek için yarıştığı bir çıkar alanına dönüştü. Son örnek ise bu işin kalesi sayılabilecek olan ABD’den.

Yaygın olarak kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda en masum haliyle -Bilgiye sınırsız erişim- olarak hızla yayılan internet zaman içerisinde, dizginlenmesi gereken bir paylaşım alanı durumuna geldi. FCC’nin (Federal Haberleşme Komisyonu) Obama döneminde garanti altına alınan -eşit muamele görme- hakkını (Net Neutrality – İnternet Tarafsızlığı yasası) feshetmesiyle başlayan yeni durum, servis sağlayıcı şirketlerin istedikleri içerikleri kullanıcıya ulaştırma hakkı kazanmasını öngörüyor. Özgür paylaşımın sadece ticari amaçlar için değil, siyasi otorite veya kendini onun yerine koyan başka erkler tarafından da filtreleneceğini düşünen ABD vatandaşları, işin gerçek haline geldiği Aralık ayından bu yana VPN servislerine akın etmeye başladı.

Amazon ve Google Play’den alınan verileri inceleyen araştırma şirketi Edison Trends, iki kanal üzerinden yapılan VPN satın almalarının gözle görülür bir şekilde arttığını işaret ederek, özellikle Aralık ve Mart aylarında (Mart: Facebook – Cambridge Analytica skandalı) kullanıcıların yönelimini gözler önüne serdi.

Raporda son dönemde VPN servislerine yapılan üyeliklerin sadece bu iki nedenden dolayı gerçekleştiğini söylemenin zor olduğu ifade edilmesine rağmen, FCC kararının ve Facebook olayının insanları bu yöne sevk eden önemli etkenler olduğu da kabul ediliyor.

Global Web Index‘in 2017’nin ikinci yarısı için yayımladığı araştırmaya göre Kuzey Amerika’daki kullanıcıların sadece %17’sinin VPN kullandığı ve aynı dönem için dünya ortalamasının ise %25 olduğu ifade edilmişti. Tüm dünyada en çok VPN kullanılan ilk 5 ülke ise Endonezya (%38), Hindistan (%38), Türkiye (%32), Çin (%31) ve Malezya (%29).

VPN, yani Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) sanal bir ağ uzantısı oluşturarak, kullanılan cihazı sanki fiziki olarak başka bir ağ üzerindeymiş gibi gösterebildiği ve veri akışını maskeleyebildiği için kullanıcı mahremiyeti veya sansür gibi konuları aşmak için milyonlarca insan tarafından tercih ediliyor.

*Kaynak: digiday.com

No comments

Leave a reply