İnternette müzik savaşları

0 Posted by - 04 August 2010 - O OLDU BU OLDU

fft16_mf7536271

Popüler ve popüler olmayan isimler belirledim, albümlerini altı dijital müzik platformunda aradım. İşte internette yasal müzik arama deneyimin sonuçları…

Türkiye’de neredeyse her hafta yeni bir dijital müzik satış platformu açılıyor. Söylentiler doğruysa iTunes da eylülde memlekette olacak. O halde bakalım bizim dijital müzik platformlarında
neler oluyor…
-TTnet’in TTNet Müzik (ttnetmuzik.com.tr), Nokia’nın Ovi (music.ovi.com/tr), Avea’nın Avea Müzik (aveamuzik.com), Turkcell’in Genç Turkcell (gnctrkcll.turkcell.com.tr/muzik) ve Vodafone’un Vodafone Live (vodafone.com.tr) isimli müzik satın alabileceğiniz hizmet ve platformları var. Olay buralarda geçiyor, bilginize.
-Kenan Doğulu, Serdar Ortaç gibi çok popüler isimleri listeye almadım. Onlar zaten var. Benim için önemli olan şuydu: Başka bir şey var mı?
-Bir yıl öncesine göre bile seçenekler çok artmış. Ama hâlâ kataloglarda sorun var. Bu platformları hazırlayanların şunu çok iyi biliyor olması lazım: İnternette her ama her tür müzik, sanatçı ve şarkı olmalı. “Aman canım o grubu kim dinler, en fazla 50 kişi” dememek lazım. Zamanın ruhu böyle. Bir milyon kişinin dinlediği üç-beş isim değil 50’şer kişilik dinleyicisi olan yüzlerce, binlerce grup var artık…
-Yeni çıkan albümler bizdeki platformlarda yer almıyor.
Dünyada çıktığı an burada da satışa çıkmalı albümler.
-Yerli albümlerde durum daha iyi. Ceza, Neşet Ertaş, Zeki Müren gibi isimler her albümleriyle varlar. Ama mesela dünyanın
en fazla satan sanatçılarından Lady Gaga’nın albümlerinin bu platformlardan sadece ikisinde (Ovi, TTnet) bulunabilmesi şaşırtıcı. Herhalde çözülemeyen bir telif sorunu var.
-Jimi Hendrix her yerde var. Ama Vodafone Live’da yok. Duran Duran her yerde var, TTNet’te yok.
-Ovi’de bir sanatçı aradığınızda size aynı tarzda olabilecek başka isimlerin de önerilmesi yeni keşifler için çok iyi.
-Sonuç: İzlenimim o ki bütün adresler aşağı yukarı aynı seviyede. Ovi biraz daha önde. Özellikle benim gibi daha alternatif müzikleri, sevenler açısından.
Dünyanın en büyük müzik dağıtım ağı iTunes’a gelince. Türkiye’ye geleceği söylentisi doğruysa büyük fark yaratır, yerli adresler de kendine çekidüzen verir. Sonuçta müziksever kazanır. Bu testi daha sonra fiyatlandırmayı da katarak tekrar yapacağım. Sonuçları bildiririm.

3 Comments

 • Tweets that mention İnternette müzik savaşları | hafifmuzik — Topsy.com 04 August 2010 - 11:48 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by Merve Evirgen, mehmet tez. mehmet tez said: İnternette müzik savaşları – http://hafifmuzik.org/?p=8982 […]

 • Gamze 04 August 2010 - 13:55 Reply

  Merhabalar,

  Bu yazınız üzerine yahoo adresinize bir mail gönderdim. Umarım size ulaşır ve vakit ayırırsınız. Sevgiler..

 • ayhan sahin 09 August 2010 - 15:00 Reply

  Olay buralarda geçiyor denirken şu an dijital müzik sektörünün lideri konumdaki fizy ve kavun.com’a ayıp olmuş.

  TTnet, turkcell harcadıkları onca paralara rağmen fizy’in hatta kavun’un kullanıcı , müzik tüketimi rakamlarının yarısına bile gelemediler. Vodafone’u ise sanırım bir tek mehmet bey kullanıyor.

  Bugün kavun; sektörde telif dengelerini değiştiren platform, fizy ise çok basit bir fikir ile yola çıkmasından dolayısı ile de maliyetlerini minimumda tutmuş olmasından dolayı, diğer müzik platformalarının reklam verdikleri mecralar konumundalar.

  Ovi bir adım önde derken de yine biraz anlaşılmaz olmuş çünkü modelleri itibari ile çok farklı bir şey yapıyorlar. Ben son kullanıcı olarak girip müzik dinleyemiyorum orada. Nokia kullanıcısı olmam gerekiyorsa da bir şeyi kullanmak için kaale bile alınmamalı normal koşullar altında. (o zaman bile sınırlı bir şekilde müzik indirebiliyorum reklamdan anladığım kadarı ile)

  Şu an yerli olarak “içerik” lideri tüm majör şirketlerin eserlerini barındıran TTNET’tir. “kullanıcı sayısı ve popülerlik” anlamında ise fizy ve kavun çekişir.

 • Leave a reply