İNTERNETTE SIKIYÖNETİM Mİ İLAN EDİLDİ?

0 Posted by - 23 September 2014 - O OLDU BU OLDU

Torba yasayla geçen ve 5651 sayılı interneti düzenleyen kanuna getirilen değişikliklere bakıyorum, bir de normal demokratik ülkelere fark giderek açılıyor

TİB, yani Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı artık dilediği şekilde, dilediği zaman herhangi bir mahkeme kararına dayanmaksızın internet trafiğini koşulsuz olarak takip edebiliyor. Hepimiz takip edilebileceğiz. E-postalarımız okunabilecek, hangi sitelere girip hangi sayfaları okuduğumuz, internette yaptığımız her şey ama her şey izlenebilecek. Serbest ve yasal. Mahkeme emrine gerek yok.
5651 sayılı İnternet kanununda değişiklikler yapıldı ve torbaya kondu. Torba yasa geçti.
Mesela TİB başkanına verilen “millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi” diye bir görev var. Bu yetkiye dayanarak bir siteyi emir verip 4 saat içinde engelleyebilir. TİB başkanı polis midir, zabıta mıdır, savcı mıdır, hakim midir? Kime rapor verir, kimden emir alır?
Peki nasıl bir değerlendirme yetkisi kullanacak TİB başkanı? “Kamu düzeninin korunması” ne demektir tam olarak? Siteniz kapatıldı, diyelim.
Kime gideceksiniz? Kimden hesap soracaksınız? Kime derdinizi anlatacaksınız?
“E mahkemeye git” deniyor. Aylar, yıllar sürecek bir dava aç uğraş. Siten elbette kapalı kalacak bu dönemde. Karar senin işte hukuk yolu…
Geçenlerde üye olduğum bir tesiste yeni değişiklikler ışığında yasa gereği internet ağı sisteminde değişiklik yapıldığı duyuruldu. Buna göre artık sisteme katılmak için SMS ile kişisel şifre almak şart. Bu şifreyi almak için de bütün şecerenizi bildirmeniz ve kullanım şartlarını okuyup kabul etmeniz gerekiyor. Bir diğer seçenek imza ile şifre teslim almakmış. Bunun için de uzun bir bilgi formu var.
Yani biz sizin her hareketinizi takip edeceğiz ve siz de bunu okuyup kabul etmeden internete girmeyeceksiniz deniyor. Bu uygulama mecburi hale geliyor.
Norveç’ten bir örnek; kafede, restoranda, konser salonunda, ya da otel lobisinde “guest” yani “konuk” ağları var. Şak diye bağlanıyorsunuz. İşinizi görüyorsunuz. Şifre falan yok.
Çağdaş dünyada durum bu. Bizdeki yeni uygulamaya bulabileceğimiz tek uygun tanım ise sıkıyönetim. İnternette sıkıyönetim ilan edildi. “İnternette aleyhimize laf edilmesin, bunun adına da kamu düzeni diyelim…” Yeni Türkiye’de bildik eski uygulamalar…
Olan sade vatandaşın iletişim özgürlüğüne, mahremine, haber alma hakkına oluyor. Giderek dünyadan kopuyoruz. Her gün daha yasaklı bir ülkede yaşıyoruz.

20mlcmt-mehharitasansür

The OpenNet’in 2012’ye ait internette sansür haritası. Koyu renkliler en kısıtlayıcı ülkeler. Bugün Türkiye bu haritada daha da koyu bir renge sahip.

No comments

Leave a reply