İsrail konserini iptal eden Lorde’a karşı boykot tehdidi

0 Posted by - 27 December 2017 - O OLDU BU OLDU

Son dönemde müzik dünyasında sıklıkla tartışmalara yol açan İsrail’e kültürel boykot meselesi bu defa da Yeni Zelandalı müzisyeni içine aldı.

2018 için planladığı Tel Aviv konserini tepkiler üzerine iptal eden ve yaptığı açıklamayla konser verme fikrinin yanlış olduğunu kabul eden Lorde, bu defa da boykot karşıtları tarafından hedefe konuldu.

İptal kararının ardından önce İsrail Kültür Bakanı Miri Regev ve İsrailli dinleyiciler tarafından eleştirilen 21 yaşındaki sanatçı şimdi de Amerikalı TV yıldızı Roseanne Barr’dan gelen karşı boykot kampanyasının hedefi oldu.

Lorde’u yobaz ve geri kafalı olmakla suçlayan Barr, dün Twitter üzerinden yayınladığı İsrail yanlısı mesajların ardından takipçilerini Lorde konserlerini boykot etmeye davet etti.

Bu yılın ortasında yeni albümü Melodrama’yı piyasaya süren Lorde, 2018 turnesi için 5 Haziran’a bir Tel Aviv konseri planlamış fakat Roger Waters, Brian Eno ve Thurston Moore gibi isimlerin liderlik ettiği sivil toplum örgütü BDS’nin tepkisi üzerine gösteriyi iptal ettiğini duyurmuştu.

Daha önce de Bon Jovi, Radiohead ve Nick Cave gibi isimlerle de İsrail konserleri hakkında tartışmalar yaşayan BDS’nin iddiasına göre İsrail’e herhangi bir kültürel etkinlik için gösteri planlamak, İsrail hükümetinin Filistin üzerinde uzun süredir uyguladığı baskıyı, tecridi ve ayrımcı politikaları destekleyip İsrail’i dünya kamuoyu gözünde normalleştirmek anlamına geliyor. (Merak edenler için: bdsmovement.net)

No comments

Leave a reply