İsrail’e kültürel abluka uygulanmalı mı?

0 Posted by - 06 June 2010 - O OLDU BU OLDU

rogerwaters-main

İngiliz Guardian gazetesi konuyu yardım konvoyu saldırısından önce tartışmaya açmıştı. “İsrail’e konsere giden sanatçılar bu ülkenin Filistinlilere uyguladığı zulüme destek vermiş olur mu?” Geçenlerde Elvis Costello bu soruya maruz kaldı; “Amerika’da konser veren bir grup da Bush’un Irak’a girmesini mi desteklemiş oluyor?” diye soruyla yanıtladı bu soruyu. Önümüzdeki aylarda turne rotası o civara düşecek olan Elton John, Mark Knopfler, Placebo gibi isimler de dahil birçok müzisyen bu soruyu yanıtlamak zorunda kalacak. Yapmaları gereken işi rasyonalize etmek değil, ellerini vicdanlarına koymak, “Ben bu işe alet oluyor muyum, olmuyor muyum?” diye sormak.
Bu arada bölgede en anlamlı konser girişimi Pink Floyd‘un eski solisti Roger Waters‘tan geliyor uzun zamandır. Waters, Pink Floyd’un Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından orada verdiği (The Wall / Duvar) konserinin benzerini Gazze’de vermek buradaki kuşatmanın kalkması için olumlu bir süreç başlatmak istiyor. Ve elbette izin çıkmıyor bu girişime. Muhteşem olmaz mıydı?

1 Comment

  • ilker 07 June 2010 - 11:48 Reply

    İsrail’e kültürel ambargo koyan sanatçıya helal olsun derim. Ancak koymayana da neden koymuyor demem. Öncelikle durumdan duruma değişebilir bu ambargonun etkisi. Bir Madonna’nın konser iptal etmesi, tüm dünyada ilgi çekerdi sanırım. Ancak bir süre sonra kanıksanacaktır bu durum.

    Ben içten içe ben kültürel ambargonun çok doğru bir şey olmadığına inanıyorum. İsraildeki barış yanlılarına destek olmak varken, sırt dönmek gibi geliyor bana ambargo. Onların dünya ile bağlantılarını koparan bir karar bu uzun vadede. Şiddet yanlılarının da ekmeğine yağ sürülüyor. Onların zaten canına minnet, sevişmeyip savaşmak. Müzisyenler gitsinler, orada konuşsunlar, tartışsınlar bu konu hakkında. Böylesi daha etkili olacaktır. Ayrıca durumu kendi gözleriyle görmelerinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Böylece muhalefetleri de daha gerçek ve güçlü olacaktır.

    Yine de son kararı sanatçı versin, nasıl içine siniyorsa…

    Ona benden de OK.

  • Leave a reply