İsrail’e kültürel boykot meselesinde son perde: of Montreal de festival gösterisini iptal etti

0 Posted by - 06 September 2018 - O OLDU BU OLDU

Geçtiğimiz yıllarda sıklıkla gündeme gelen kültürel boykot tartışması İsrail’de düzenlenen Meteor Festival nedeniyle yeniden alevlendi ve görünüşe göre yangın gittikçe de büyüyor.

İsrail’in Filistin politikası ve uygulamaları nedeniyle konuyu uzun süredir gündemde tutmayı başaran BDS Hareketi, geçmişte konser için ülkeye giden birçok isme hitaben açık mektuplar yayınlamış, en son olarak da Roger Waters öncülüğünde Lana Del Rey’i Meteor Festival’de sahneye çıkmaktan vazgeçirmişti. Etkinliğin başlamasına günler kala bir isim daha aynı yolu takip etti ve line-up’ta yer alan Amerikalı indie rock ekibi of Montreal gösterisini iptal ettiğini açıkladı.

Facebook üzerinden çok sert bir açıklama yayınlayan ekip, “Zaman aktivizm ve İsrail ayrımcılığını protesto etme zamanıdır” diyerek Gazze ve Batı Şeria’daki insan hakları ihlallerini gündeme taşıdı. Hem İsrail’de hem de Filistin’deki barış yanlısı insanlarla bir sorunları olmadığını fakat yaşanan olaylara da kör kalamayacaklarını açıklamaya ekleyen of Montreal en son 2014 yılında Tel Aviv’de bir kulüpte sahneye çıkmıştı.

Festival yönetimi dün yayınladığı güncelleme bilgisinde festivalden ayrılan diğer isimleri de paylaştı ve Lana Del Rey ve of Montreal’in yanı sıra, Lil Simz, Baba Stiltz, Zenobia, Dj Seinfeld ve Selda Bağcan gibi bazı isimlerin de sahneye çıkmayacağını duyurdu.

İsrail’in Suriye ve Lübnan sınırına yakın bir bölge olan Lehavot HaBashan’da gerçekleşecek olan Meteor Festival’de A$AP Ferg, Flying Lotus, Kamasi Washington, Dj Koze, Mura Masa, Nina Kraviz, Pusha T, Soulwax ve Erol Alkan gibi onlarca isim sahne alacak. Festivalle ilgili bilgilere buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply