İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

0 Posted by - 29 March 2016 - O OLDU BU OLDU

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23.’sü düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu yıl harika bir program sunuyor. 20’nin üzerinde mekanda tüm şehre yayılacak festivalin öne çıkan isimler arasında grubu Chic ile birlikte Nile Rodgers, Damon Albarn & The Syrian National Orchestra for Arabic Music, Unknown Mortal Orchestra, Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Hugh Coltman, Joss Stone & Vintage Trouble ve Gregory Porter var.

Geçtiğimiz yıl Kadıköy’de farklı mekanlarda düzenlenen Gece Gezmesi, yine Kadıköy’ü mesken tutacak. Fenerbahçe Parkı’ndaki Parklarda Caz da bu yıl devamlılığı süren bir diğer konsept. Festivalin yaşam boyu başarı ödülü ise Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edilecek.

Damon Albarn & The Syrian National Orchestra for Arabic Music
27 Haziran, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Sınırlı sayıda konser veren Damon Albarn ve Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası, Holland Festival, Royal Festival Hall ve Glastonbury’den sonra İstanbul’a konuk olacak. Konser Suriye kültürü ve müziğine bir saygı duruşu niteliğinde olacak. Albarn ve The Syrian National Orchestra for Arabic Music Gorillaz’ın “Plastic Beach” albümünde birlikte çalışmışlardı.

Scofield Mehldau Guiliana
19 Temmuz, Zorlu PSM Ana Tiyatro

Günümüzün en etkili caz piyanistlerinden Brad Mehldau ve David Bowie’nin son albümü Blackstar’da da baget sallayan yetenekli davulcu Mark Guiliana, Mehliana projesinin ardından yeni bir işbirliğiyle karşımıza çıkıyorlar. İkili yanlarına efsanevi caz gitaristi John Scofield’ı da alarak doğaçlama üzerine yoğunlaşıyorlar. Socfield bu projede hem elektrik hem de bas gitar çalıyor. Zorlu PSM’deki caz buluşmalarında tıpkı bu konser gibi harika birkaç birliktelik daha var; Cyrus Chestnut / Buster Williams / Lenny White üçlüsü, Branford Marsalis Quartet ve Kurt Elling ile Birdman filminin orijinal müziklerine imza atan Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez’in Migration’ı aynı seri kapsamında sahne alacaklar.

Nile Rodgers & Chic
28 Haziran, KüçükÇiftlik Park

Nile Rodgers ve efsanevi funk ekibi Chic Türkiye’deki ilk konserini festival kapsamında verecek. Daft Punk’ın son albümünde de parmağı olan Nile Rodgers, şimdiye dek David Bowie’den Madonna’ya, Lady Gaga’dan Duran Duran’e birçok yıldız isimle çalıştı. Nile Rodgers ve Chic konserinin hemen öncesinde ise lo-fi ve psikedelik rock estetiğini benimsemiş topluluk Unknown Mortal Orchestra sahnede olacak.

Kamasi Washington
14 Temmuz, Beykoz Kundura Fabrikası

Modern cazın yeni nesil kahramanlarından Kamasi Washington da festival sahnesinin konuklarından biri. Thundercat, Kendrick Lamar gibi isimlerin 2015 model albümlerinde çalan, Flying Lotusu’n şirketi Brainfeeder ekibinden olan müzisyen, Beykoz Kundura Fabrikası’nda çalacak. Öncesinde ise yarı Kübalı yarı Fransız ikili Ibeyi sahnede olacak.

Detaylı program şurada.

Fotoğraf: Mark Allan / İKSVphoto

1 Comment

 • T 29 March 2016 - 12:46 Reply

  “Damon Albarn & The Syrian National Orchestra for Arabic Music” ‘ü açmak lazım biraz.
  Yanılmıyorsam bugüne kadar “Gorillaz + NOFAM” tarzı bir oluşum olarak sahneye çıkmışlar, bu konserde acaba bu şekilde mi gerçekleşir, yoksa Albarn’ın yeni deneysel bir yanın-yanı projesi olarak mı sahneye çıkılır?
  Gorillaz şarkısı beklentisiyle gidip TSM tınılarında deneysel başka birşey ile karşılaşmak herkesi memnun etmeyebilir.
  Tam olarak içeriği ne bu konserin, adını koyalım 🙂
  Herifin o kadar çok projesi var ki takip etmek çoz güç

 • Leave a reply