İSTANBUL CAZ FESTİVALİ PROGRAMINI AÇIKLADI

0 Posted by - 26 March 2015 - O OLDU BU OLDU

22. İstanbul Caz Festivali, bu yıl 27 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival, usta isimlerden genç yeteneklere 200’ü aşkın müzisyenin sahneye çıkacağı 30’dan fazla konser sunmaya hazırlanıyor.

İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki konukları arasında, Joan Baez, Jools Holland ve Tigran Hamasyan en dikkat çekici isimler olarak göze çarpıyor. Festival, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırılacak olan Emin Fındıkoğlu’nun performansıyla başlayacak ve Melody Gardot, Marcus Miller, Joshua Redman, Dave Holland gibi caz dünyasının popüler isimlerini sahnesinde ağırlayacak.

İstanbul caz sahnesinin başarılı temsilcileri bu yıl da Avrupa cazının ustalarıyla aynı sahnede buluşacak. Salon’da gerçekleşecek Caz Kulübü geceleri dahilinde, WeeD’i Ernst Reijseger ile, Burak Bedikyan’ı European Quartet ile izleme imkanı bulacağız. Festival programına ilişkin detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

Tigran Hamasyan @ Aya İrini Müzesi // 30 Haziran Salı
Festivalin en etkileyici performanslarından biri Ermeni piyanist Tigran Hamasyan tarafından sahnelenecek. Aya İrini’de gerçekleşecek konser, Erivan Devlet Oda Müziği Korosu’nun eşlik ettiği “Luys i Luso” projesinin bir parçası. Hamasyan, dünyanın 100 farklı kilisesinde gerçekleşecek “Luys i Luso” konserlerini bir albüm haline getirmeyi hedefliyor.

Joan Baez @ Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi // 1 Temmuz Çarşamba
Efsanevi folk müzisyeni Joan Baez 11 yıl aradan sonra bir kez daha Açıkhava Sahnesi’ne konuk oluyor. 68 kuşağının sembol isimlerinden biri olan Baez, en son 2004 yılında 11. İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olarak İstanbul’u ziyaret etmişti.

Jools Holland & His Rhythm and Blues Orchestra @ Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi // 7 Temmuz Salı
BBC 2 için hazırladığı Later With Jools Holland isimli programı ile popülerleşen Jools Holland, 20 kişilik dev orkestrasıyla sahnede olacak. Holland’a Marc Almond’un da eşlik edeceği konserin açılışı Imelda May’den.

The Bad Plus & Joshua Redman @ ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu // 10 Temmuz Cuma
The Bad Plus, “Smells Like Teen Spirit”, “Every Breath You Take” gibi popüler şarkılara yaptıkları uyarlamalar ile adını duyurmuş bir caz triosu. Ekibi, bir süredir birlikte çaldıkları usta saksafoncu Joshua Redman ile aynı sahnede izleyeceğiz.

No comments

Leave a reply