İsveç’in ilk “Erkeksiz” festivali ülkedeki ayrımcılık yasasına takılabilir

1 Posted by - 26 July 2018 - O OLDU BU OLDU

Son iki yıldır ülkedeki müzik festivallerinde yaşanan cinsel saldırı suçları ile başı ciddi anlamda dertte olan İsveç adalet sistemi, bu yıl ilk defa seyirci ağırlamaya hazırlanan -erkeksiz- festival Statement’ı mercek altına aldı.

Geçen yıl Ekim ayında kesinleşen bir bilgiyle, 2018 yazında Göteborg gerçekleşeceği duyurulan etkinlik sadece kadınları, transeksüelleri ve doğuştan erkek olmayan diğer cinsel tercih sahiplerini kabul edeceğini açıklamıştı. Festivalin kapılarını açmasına bir ay kala ayrımcılık konusundaki dosyalara bakan kurum DO (Diskrimineringsombudsmannen) konuya el attı ve İsveç’te 2009 yılında kabul edilen ayrımcılık yasasına göre meselenin suç olup olmadığını sorgulamya başladı. İlgili yasaya göre İsveç’te insanlara cinsel tercihleri, etnisiteleri, dinleri, özürleri, yaşlarıyla ayrımcılık yapmak suç sayılıyor ve Statement Festival kendine her ne kadar politik destek bulmuş olsa da DO yasalara uyulması gerektiğini savunuyor.

Dosyaya bakan yetkili isim Martin Mörk’ün açıklamasına göre, bazı müzik festivallerinde kadınlara karşı işlenen cinsel saldırı suçları bir gerçek fakat buna karşı yapılacak hareketlerin ve tanımlamaların da yasalara uyması şart. Festival yöneticilerine tebligat gönderen ve soruları için cevap arayan kurumun kararını etkinlik başlamadan birkaç hafta önce vermesi bekleniyor.

Yerel bir kanaldaki kültür programında konuşan Statement Festival’in kurucusu Emma Knyckare ise, hukuk danışmanları olduğunu ve en kötü ihtimal bunu özel bir parti veya kapalı bir kulüp etkinliği şeklinde gerçekleştireceklerini ifade etti.

31 Ağustos – 1 Eylül tarihlerinde seyirci ağırlayacak olan Statement Festival’in sahne kadrosuna, bilet bilgilerine ve diğer ayrıntılarına göz atmak isteyenler için ilgili link burada.

No comments

Leave a reply