İsveçli müzik uygulaması Amuse 15 milyon dolar yatırım buldu

0 Posted by - 23 May 2018 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Müziğin her boyutuyla dijital ortama kaymaya başladığı son yıllarda sanal bir plak şirketi piyasadaki açığı görmüş olabilir mi?

Henüz üç yıllık bir girişim olan Amuse, arkasında tanıtım şirketleri, menajerler ve dev bütçeler olmayan yetenekli müzisyenlerin işlerini Spotify, Apple Music, Youtube gibi mecralara kanalize etmek için tasarlanmış bir uygulama. Geçen yıl Amerikalı müzisyen ve girişimci will.i.am ile Sony Music International’ın eski CEO’su Edgar Berger’ın kurucular arasına katılmasıyla vitesi büyütmeye başlayan Amuse, 15.5 milyon dolar değerindeki ilk önemli yatırımını Lakestar ve Raine Ventures’dan almayı başardı. Müzik piyasasında önemli yatırımlar yapan Çin kökenli Raine Ventures geçen yıl da, batmanın eşiğine gelen Soundcloud’a 170 milyon dolar yatırım yaparak şirketin yönetim kadrosunda köklü değişiklikler yapmıştı.

Piyasadaki ilk sanal plak şirketi olma iddiasıyla 2015’te Stockholm’den yola çıkan Amuse, ürettiği müziği sisteme yükleyen sanatçılarla klasik anlamda bir -plak şirketi- anlaşması yapmıyor ve stream üzerinden elde edilen gelirin tamamını sanatçının hesabına yatırıyor. Gelecek vadeden ve dikkat çeken isimlerle yeniden masaya oturan Amuse’un, vereceği her türlü destek karşılığında istediği ise net karın %50’si.

Merak edenler için ilgili link burada.

No comments

Leave a reply