İsveç’te cinsel taciz olayları festival iptal ettirdi

1 Posted by - 06 July 2017 - O OLDU BU OLDU

İsveç’in en büyük açık hava festivali olan Bravalla son iki yıldır artan tecavüz ve cinsel saldırı olayları nedeniyle 2018’de erkeksiz festival seçeneğini tartışıyor.

2016 ve 2017’de adli makalara yansıyan 6 tecavüz ve 27 cinsel saldırı vakası nedeniyle radikal bir karar alan festival yönetimi gelecek yıl etkinliğin gerçekleşmeyeceğini açıkladı ve sadece kadınları kabul edecek farklı bir etkinliği gündemine aldı.

İsveçli radyo programcısı Emma Knyckare’den çıkan -erkeksiz festival- fikrini değerlendiren müzik otoriteleri ise daha önce ABD’nin Michigan eyaletinde 40 yıl boyunca düzenlenen Womyn’s Music Festival deneyimini hatırlatıyor ve bu şekilde bir kadın festivalinin mali açıdan finanse edilip edilemeyeceğini tartışıyor. Zaman içerisinde çoğunlukla lezbiyen çiftlerin tercihi haline gelen Womyn’s Music Festival en son 2015 yılında düzenlenmiş ve yerel halkın artan ahlakçı protestoları nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalmıştı.

Geçen yılki 52 bin katılımcının ardından bu yıl sadece 45 bin kişinin bilet aldığı Bravalla dışında, 2016’da gerçekleşen Putte i Parken festivalinde de 35 kadın cinsel saldırı şikayetiyle polise başvurdu ve aralarında 18 yaşın altında insanların da olduğu mağdurlardan bir tanesinin ise sadece 12 yaşında olduğu açıklandı.

Bravalla-Festival

İsveç’te bazı kesimlerin olayları mültecilere bağlaması ve mülteci dostu politikaların ülkedeki taciz ve tecavüz vakalarını arttırdığını iddia etmesiyle politik bir boyut da kazanan tartışmanın, sadece kadınlara açık olan bir festival fikrini hayata geçirip geçirmeyeceği önümüzdeki haftalarda belli olacak.

Festival bu yıl 28 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşmiş, sahne kadrosunda ise The Chainsmokers, The Killers, Linkin Park, Die Antwoord, System Of A Down ve The Prophets of Rage gibi birçok farklı isim yer almıştı.

*Kaynak: slate.com

No comments

Leave a reply