İTİRAF EDİYORUM (Tatİl özel)

2 Posted by - 10 August 2013 - O OLDU BU OLDU

* Denize gece çıplak girmek ve havuza (gündüz veya gece) giyinik girmek çılgınlık kategorisinden çoktan çıktı sanıyordum, yanılmışım. Gençlik hâlâ bu kafalardan devam.
* Tatilden, hele hele yurt dışından memleket haberlerine bakınca görülen manzara hem trajik hem de çok komik. “Birtakım iri kıyım erkek çocukları birbirleriyle habire didişip itişiyor” gibi bir durum… İnsanın “iki dakika rahat durun yoksa beş kardeş geliyor” diyesi geliyor.
* “Güneş doğarken erkenden denize giren adam” da “güneş batarken en geç denize giren yaşlı” da yerli yerinde. Bazı şeyler hiç değişmiyor hayatta. (Bkz. “sabah erken kalkıp giriyorum, deniz çarşaf gibi” vs…)
* Suya ilk atlayanın “Su çok güzel, gelsene” demesi köklü bir gelenek olarak halen devam ediyor. Suya ilk atlayanın bir kere de “Su çok kötü, gelmeyin” dediğini duyan var mı?
* Yunanistan pastanelerinde satılan zeytinli simitin Türkiye’de de yapılması için gerekli girişimleri derhal başlatmak niyetindeyim. Solganım şu: Simitte zeytin bizim işimiz.
* Yıllardır krizde olan bir ülkede her şeyin fiyatının, yıllardır “ekonomimiz şahane” diyen bir ülkenin yarısı ya da üçte biri kadar olması insanı “Ne acayip şey şu ekonomi” dedirtiyor. İlahi ekonomi…

No comments

Leave a reply