İTİRAF EDİYORUM (VE DİĞER ŞEYLER…)

0 Posted by - 23 December 2013 - O OLDU BU OLDU

* Hadise şu günlerde kimseye haber vermeden küt diye bir albüm yayımlarsa şaşırmam.
* Sene sonu listeleri hazırlamakla aramda bir sevgi ve nefret ilişkisi var.
* Hiçbir müzik servisindeki tematik radyo algoritması gerçek bir radyo kanalında gerçek birinin sizinle konuşarak müzik dinletmesinin yerini tutmuyor. Algoritma “out”, insan “in”.

Eskiden olsa…

Aerosmith geliyor dense yer yerinden oynar, davetiye isteyenler anında aramaya başlardı.
Justin Timberlake geliyor dense çığlıklar yükselir, “Önlerden bilet bitmiş tanıdığın var mı?” mesajları yağardı.
Itzhak Perlman konser tarihi açıklandı dense hemen bir telaş başlar, eş dost örgütlenir, “Bilet bitmiş, ne olur bir el at” yakarışları tavan yapardı. John Talabot Dj Kicks varmış ocakta dense, hipster’lar, indie’ler, elektronikacılar hareketlenir ve Asmalımescit’te sevinç rüzgarları eserdi.
Şimdi her yer sessiz.
Tek eğlence bilgisayar, televizyon başında oturup
yeni çıkacak dosyaları beklemek, kim hangi emniyet müdürünü görevden alacak, acaba daha ne kasetler çıkacak diye meraklanmak. Sanat-eğlence sektörünün de işi zor.


Reklam müziklerinden

* Citroen C-Elysee reklam müziği: Kullanılan müzik nedir diye merak ediliyor. C2C’nin “Down The Road” isimli şarkısı. Fransız ekip C2C’nin turntable’larla, kes yapıştırlarla, sample’larla oluşturduğu ilgi çekici bir tarzı var. Albümün adı “Tetra”.
* Hyundai ix-35 reklam müziği: Chemical Brothers’ın “Setting Sun”ı. 1997 tarihli “Dig Your Own Hole”un klasiklerinden biri. Aynı kafada bir devamı “Surrender” albümündeki “Let Forever Be”dir. Ama bu sound’un kaynağını arıyorsanız 1966’ya, Beatles’ın “Revolver” albümüne gitmeniz lazım. Şarkının adı “Tomorrow Never Knows”.

No comments

Leave a reply