İYİ MÜZİK İYİ AĞACIN İÇİNDE SAKLI

0 Posted by - 14 April 2013 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

İyi bir müzik için ne lazım? Müzisyen? Son teknoloji bir stüdyo? Modern müzik aletleri? Hayır, iyi bir müzik için önce iyi bir ağaç lazım.

İsviçre dağlarında, kimsenin girmediği, dolaşmadığı ıssız ormanlarda yüzlerce yıllık ağaçlar Lorenzo Pellegrini’nin onları keşfetmesini bekliyor. Pellegrini İtalya’da Monte Abruzzo’da büyümüş ve 9 yaşından beri ağaçları dinleyerek, onların içine saklanmış Stradivariusları buluyor. Şu anda 83 yaşında ve hayatı her zaman, onun için yuvası olan, ormanların derinliklerinde geçmiş. Pellegrini uzun süredir Risoud ormanında çalışıyor ve günlerce ormanda dolaşarak ağaçları kokluyor, dinliyor ve on binlercesi arasından doğru ağacı buluyor.

“İyi bir ağaç çok yavaş büyür. Yavaş, yavaş, yavaş… Bazen büyümesi durur ve bekler. Güçlenir sonra tekrar büyümeye başlar. İyi ağaçlar beraber, aynı yamaçta büyürler; Aynen başımızdaki saçlar gibi. En iyi tını bu yavaş büyüyen ağaçtadır.”

Yaşlı Lorenzo’ya göre doğru ağacı bulmakla iş bitmiyor. Ağacı kesmek için doğru zamanı beklemek lazım. Ağaç sonbaharın sonuna doğru, yani gövdedeki su toprağa geçtiği anda, kar başlamadan hemen önce kesilebilir. Ay, dünyaya ne kadar uzak olursa kesim o kadar doğru olur. Ay’ın yeryüzünde sebep olduğu gel-git etkisi sadece denizler ve nehirler için değil, ağacın gövdesindeki su için de geçerlidir. Çünkü en iyi tını, gövdesinin içi kuru ağaçtan gelir

Lorenzo Pellegrini gibi insanlar dağlarda dolaşıp ıssız ormanlarda dev ağaçlara bahçıvanlık yaparak, müziğin köklerinin geçmişten geleceğe ulaşmasını sağlıyorlar. Onların bugün üzerine titrediği bebek ağaçların müziği 300 yıl sonra insanların kulaklarında olacak ve yaşlı Lorenzo bunu çok iyi biliyor.

No comments

Leave a reply