Jeff Buckley’in plak koleksiyonu online erişime açıldı

0 Posted by - 19 July 2016 - O OLDU BU OLDU

Müzik dünyasının, “hayata erken veda edenler” listesindeki en parlak isimlerden birisi olan Buckley, 1997’de henüz 30 yaşındayken aramızdan ayrılırken ardında oldukça zengin bir plak arşivi bıraktı.

Rock, punk, caz ve metal gibi farklı birçok türdeki isme ev sahipliği yapan koleksiyona artık internet üzerinden ulaşılabiliyor. Sony’ye ait olan Legacy Recordings ve Buckley’in ailesi tarafından yapılan ortak çalışma ile hayata geçen projede, arşivi ekranda gerçek anlamda görüp, altta gözüken alfabetik listedeki herhangi bir harfin altındaki parçaları 30’ar saniye dinlemek mümkün.

jeff buckley_arşiv

Bob Dylan’dan Metallica’ya, John Coltrane’den Cocteau Twins’e, Patti Smith’e, Leonard Cohen’e kadar birçok ismi barındıran arşivde gezinmeye buradan başlayabilirsiniz.

iki yıl kadar önce, Amerikalı müzisyenin tek albümü olan “Grace”in (1994) 20. yılı için arşiv taraması yapan bir Sony Music çalışanının rastladığı bazı yeni kayıtların da yer aldığı “You and I” adıyla albüm, geçtiğimiz Mart ayında piyasaya sürülmüştü. Albüme Spotify üzerinden ulaşmak da mümkün.

No comments

Leave a reply