JOHN LENNON’IN MEKTUPLARI ÜZERİNE…

0 Posted by - 13 May 2013 - O OLDU BU OLDU

John Lennon’ın mektupları İngiltere’de kitap olarak yayımlandı (“The John Lennon Letters”, John Lennon , derleyen Hunter Davies / Little, Brown and Company). Pek çok yerde çıkan eleştiri yazılarına göz attım. Bir tanesi çok başka. Bu yaz Türkiye’ye One Love Festival’a da gelen Pulp’ın solisti, müzisyen ve besteci Jarvis Cocker’ın Guardian’daki eleştirisi. Bir arkadaşım
okumam için yollamış.
“The Rolling Stones’un, Beatles’ın ve James Bond’un 50. yılları kutlanıyor.
Ben 49 yaşındayım ve olup biten bütün güzel şeyleri çoktan kaçırmışım hissine kapılıyorum” diye başlıyor. “Şu anda heyecan verici bir şey yok o yüzden biz de yıl dönümlerini kutlayıp kutlayıp duruyoruz” demeye getiriyor ve Britpop’a bir eleştiri yapıyor. Özeleştiri demek lazım aslında. Bunu daha geniş anlamda yeni nesil müzisyenlere yapılmış bir eleştiri olarak da algılayabiliriz.
Diyor ki Cocker, “Aynı giysileri giymek ve aynı uyuşturucularla kafayı bulmak bizi Beatles yapmaz. Olsa olsa şişman ve hasta yapar. Ve bunun gibi kitaplar da bu yanlışa sürüklüyor insanları. The Beatles, The Beatles olduğunu bilmiyordu ki…”
liste
Kitaptaki bütün mektupların aslında anlamlı şeyler olmadığını, aralarında marketten alınacakların yazıldığı alışveriş listelerinin bulunduğunu söylüyor. Çoğunun açık artırmalardan satın alınmış, anlamsız, sonradan para eden şeyler olduğunu yazıyor. Ünlü biri yazdı diye bir alışveriş listesinin değeri neden artar? Bu sanat sosyolojisinin sorunu galiba. Cocker’ın sözlerinde yeni nesil müzisyenlere önemli dersler var.
Benim bir diğer gözlemim de şu: Bizdeki hangi büyük müzisyen ve sanatçı bu kadar iyi yazı yazıp kendini bu kadar iyi ifade edebiliyor? Kaçı doğru dürüst kitap okuyor, kendini geliştiriyor? Çok mu insafsızım acaba bunu sorarken?

JOHN

No comments

Leave a reply