KAFA KESEN İNGİLİZ RAPÇİ VE “JIHADI RAP” HADİSESİ

0 Posted by - 27 August 2014 - O OLDU BU OLDU

Adı Jihadi John ya da L Jinny. IŞİD’e katıldıktan sonra Twitter’daki ismini Abu Kalashnikof olarak değiştirmiş. Gerçek adı Abdel-Majed Abdel Bary.
Kendisi doğma büyüme Londralı bir rapçi. ABD’nin Irak’ı işgaliyle başlayan dönemin ardından yükselen “Jihadi rap” türünde şarkıları var. Kendi deyimiyle şeytana karşı Allah adına yürütülen savaşta bir nefer. ABD dışişleri bakanlığı ve İngiliz gizli servisi MI6, Amerikalı gazeteci James Foley’yi infaz eden kişinin o olduğuna inanıyor.
Bunu zaten biliyoruz da, acaba bu İngiliz rapçinin kafa kesen bir infazcıya dönüşmesi bir tesadüf mü? Son yıllardaki gelişmeleri şöyle bir tararsak değil aslında.

Bir kere “Jihadi Rap” adında bir “janr” var. Bunu icra eden kişilerin de örgütle yakın ilişkileri mevcut. Az buz bir camia da değil. El Kaide çizgisinde, şimdi de IŞİD’e yakın ve destekleyici nitelikte içerik üretiyorlar. Temel düşman Batı. Çoğunlukla İngiliz ve Alman çıkışlı bu ismlerin şarkıları internetteki muhtelif platformlarda olduğu gibi iTunes’da da satışta. Sözler cihad ve Allah adına savaşmakla ilgili. Kahramanlıklar, şehit olmak, konular bunlar.

Bu alanda bir seçkiyi 2013’te Foreign Policy dergisi yapmıştı. “Jihadi Rap’in en ‘iyi’ 9 şarkısı” adındaki bu listedeki şarkıların büyük kısmına iTunes üzerinden ulaşılabiliyor. Satın almak şart değil, denedim baktım, bir kısmını Spotify’dan da dinleyebilirsiniz. Mesela ben şu anda bu yazıyı yazarken M-Team’in “Gunfire” isimli şarkısını dinliyorum. Kuffar ve İslamın düşmanlarından bahseden “My Enemy’s Enemies” isimli şarkıyı da mesela sözlerini anlamadan dinlesem yanlışlıkla önerebilirim (hiç fena değil müzikleri…)
Sheikh Terra, Soul Salah Crew, Abu Mansoor al-Amriki (Omar Hammami), Asadaullah Alshishani, M-Team, Amir Sulaiman, Sons of Hagar, Abou Maleeq bu tarzın sevilen isimlerinden bazıları.

IŞİD’in içinde 500 kadar İngiliz doğumlu cihadçı olduğu söyleniyor. İngiliz basınında yer alan ve dışişleri ve savunma bakanlıkları kaynaklı olduğu söylenen haberlere bakılırsa bunlar farklı bölgelerde savaşıyor ve bir kısmı da Batı’yla görüşmelerde kullanılıyor. Hatta eski bir IŞİD cihadçısının itiraflarına göre bu gruba The Beatles adı veriliyormuş. (Cihadçıların müzikle bu kadar içiçe olması…)

İşte Bary’nin bu gruptan olduğu söyleniyor. Bir yıl kadar önce IŞİD’e katıldığı zaten biliniyordu. Twitter’daki adını “Abu Kalashnikof” yaptığı anlaşılınca kendisiyle dalga geçenler çok olmuş. Evet komik görünüyor, özenti geliyor ama hiç şakaları yok cihadçıların. Çünkü aslında pek çoğu şiddet kültürünü mahallelerindeki çete savaşlarında öğreniyor. Pek çoğu adaletsizliğe karşı savaş için bir nevi dağa çıktığını, yani “çöle kaçtığını” ifade ediyor. Ama işin bütün şiddet ve aşırılıklarınızın ödüllendirildiği bir yerde olmakla ilgili olduğu da gerçek. Polis yok, kanun yok, ne yapsan kahramansın.

Tam da bu konuda, İngilizlerin kendilerine has mizahını öne çıkaran Chris Morris imzalı 2010 tarihli, “Four Lions” isimli filmden bahsetmek istiyorum. İnfazcı şüphelisi Bary gibi İngiliz cihadçılardan oluşan bir ekibin Pakistan’daki kampa gitmeleri, motivasyonları, eylemleri, planları ve hayat tarzları kara mizah tadında veriliyor bu filmde. İzlemelisiniz. Gülmek için değil, bu kişilerin motivasyonlarına bir bakıma ışık tuttuğu için izlemenizi öneriyorum bu filmi.

İngiliz rapçinin nasıl ve neden cihadçı olduğu hakkında iyi kötü bir şeyler biliyoruz. Peki belki de sizinle aynı sokaktan, mahalleden IŞİD’e katılan Türk cihadçı hakkında ne biliyoruz?

BEST OF JIHADI RAP
(Foreign Policy dergisi listesinde yer alan gruplardan bazıları)

Abu Mansoor al-Amriki (Omar Hammami) – “Blow By Blow”
Omar Hammami, yani diğer adıyla Abu Mansoor al-Amriki aslında ABD’nin Alabama eyaletinde yaşayan bir Amerikan vatandaşı. Kanada’da Somali asıllı bir kadınla evlenen Hammami, 2005 yılında Mısır’a gitmiş ve bir yıl sonra da Somali’ye geçerek El-Kaide’nin bir kolu olan El-Şebab terör örgütüne katılmış. FBI tarafından en çok aranan teröristler listesinde olan Omar Hammami, 2013 yılında bir çatışmada öldürülmüş.

Watch more news videos | Latest from the US

Asadaullah Alshishani – “Amir of the Ansar”

Abu Mansoor al-Amriki (Omar Hammami) – “First Stop Addis”

Sons of Hagar – “Motive Transportation”

Abou Maleeq (Denis Mamadou Cuspert) – “Sheikh Usama”

Sheikh Terra, feat. Soul Salah Crew – “Dirty Kuffar”

No comments

Leave a reply