Karaborsa mı, değil mi?

0 Posted by - 19 March 2012 - O OLDU BU OLDU


Madonna İstanbul konseri biletleri bitti. Ancak çok istekli olanlar şu anda Viagogo.com.tr adresine girerek 600 TL’lik sahne önü biletini 5000 TL’ye, ya da 100 TL’lik arka sıra biletini 1400 TL’ye satın alabiliyor. Nasıl mı?

7 Haziran İstanbul Madonna konserinin biletleri tükendi. Şu anda bu konserin resmi satış adresi Biletix’e girdiğinizde tükendi yazısının yanında 19 Mart’ta (bugün) satışa bir miktar sınırlı görüş bileti çıkacağı belirtiliyor. Yani TT Arena’da sahneyi doğrudan görmeyen yerler de talep üzerine satışa çıkıyor.
Öte yandan fırsat sitesi Viagogo.com adresine giriyorsunuz ve bakıyorsunuz her bölümden, her alandan, her tribünden bilet var. Yalnız fiyatı hafif tuzlu. 600 TL’ye satılan sahne önü bileti 5000 TL. 350 TL’ye satılan saha içi bileti 3500 TL. 100’TL’lik en ucuz yer ise 1400 TL. Yani bilet fiyatları taleple bağlantılı olarak 10 ila 15 katına satışa sunulmuş.
Mesajlar alıyorum. “Bu karaborsa değil mi? Madem biletleri Biletix satıyor, o halde nasıl oluyor da başka bir site bu biletlere sahip olabiliyor?” soruları soruluyor.
Söyleyeyim, değil. Her şey yasal. Ama bu sistem dünyada da tartışılıyor.
Sistem şöyle işliyor: Live Nation Madonna turnesini düzenleyen firma ve resmi bilet satıcısı. Türkiye’de Biletix ile anlaşmalı. Live Nation’ın dünya çapındaki resmi fırsat sitesi ise Viagogo. Yani onunla da anlaşmalılar. Live Nation Madonna ya da başka bir isim için düzenlediği bütün konserlerden yüzde birlik bir kontenjanı Viagogo üzerinden satışa sürüyor. Viagogo da bu biletleri talebe göre belirlenen bir fiyattan satıyor.
Bu sistem yasal ama etik mi? Mesela başka bir bilet satış sitesi olan The Ticket Trust’ın kurucularından Christiaan Munro “Değil” demiş. Nerede demiş, haftalık Encore dergisinin haberine verdiği görüşte.
Bu konuda başka bir haberi İngiliz televizyon kanalı Channel 4 “Bilet skandalı” diye vermiş. Burada ikinci elden bilet satışının, ilk elden bilet satışlarının önüne geçmeye başladığı iddia ediliyor.
Yani deniyor ki konserlerin sadece minik
yüzde 1’lik bir bilet kontenjanı değil, daha
fazlası ikinci elden satılıyor. Çünkü bu şekilde daha yüksek bir gelir elde edilebiliyor.
Konser haberlerine ve turnelere yoğunlaşan web sitesi Pollstar’da 9 Mart’ta yayımlanan bir haberde Madonna’nın Türkiye konseri biletlerinin 52 bin
650 adetlik toplam kapasitesinin yarısının Live Nation tarafından Viagogo’ya satış için verildiği iddia edildi. Ancak aynı site 14 Mart’ta bu haberin doğru olmadığını belirtti ve özür diledi. Live Nation’ın düzenlediği her konserde olduğu gibi Madonna Türkiye konserinde de biletlerin yüzde 1’i Viagogo’da satılıyor, daha fazlası değil. Bana da yapılan açıklama bu.
Uzun lafın kısası hayır, Madonna biletlerinin ikinci elden yüksek fiyata satılması karaborsa değil, yasadışı değil. Ancak bütün dünyada bu sistemi sorgulayanlar ve ‘yasal karaborsa’ olarak görenler var. Gelecekte devam edip etmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

4 Comments

 • basak figarogazoz 19 March 2012 - 11:11 Reply

  Ben Paris’te gittigim Red Hot Chili Peppers konserinin biletini viagogo’dan almistim, orijinalinin yaklasik 2 kati fiyatina, ama fiyatlar her geçen gün yükseliyordu.
  Ben sahsen gayet memnum kalmistim, site düzgün ve güvenliydi, 45 euroluk bilete 75 euro vermek koymustu tabi ama sonuçta baska sansim yoktu.
  Madonna’da biraz fazla uçmuslar, normal bilete 1400 lira ne demek? Millet cildirmis.

 • bd 19 March 2012 - 11:32 Reply

  Yüzde bir az bir kısım olsa da bence bu yapılan doğru bir şey değil.

 • Cetin Ozturk 19 March 2012 - 11:46 Reply

  “Live Nation’ın dünya çapındaki resmi fırsat sitesi ise Viagogo” bu tamamen yanlış bilgi. Live Nation ve Ticketmaster Live Nation Entertainment olarak şirket evliliği yaptı. Ticketmaster’ın da bu teknolojik çekişmede “secondary site” olarak kullandığı site TicketsNow.com. İşleyişi de bahsettiğiniz gibi değil. Zaten LiveNation yatırımcısı olan firma olduğu için hiçbir şekilde spekülatif işlerin içine giremez(resmi olarak).

  Viagogo Madonna,Roger Waters,Cirque de Soleil gibi işlerin biletlerini sanatçıdan kaynaklı olarak satıyor, turne organizatöründen değil. Keza eBay’ın sahibi olduğu Stubhub’da bu çekişmenin içinde. Yasal dayanaklarıda bilet değiş tokuşu. Yani 2.el bir hak çünkü satışdan vergilerini ödüyorlar. Eğer bu satışlardan vergi ödenmeseydi karaborsa olurdu. Bu arada etkinlik yapımcıları garanti işlerinde bu yolu kullanmıyor değil. Pek tabii ki Tr’de ki ajanslarda bu yolu kullanabilir.

 • Facebook User 20 March 2012 - 13:48 Reply

  Bir öğrenci olarak gelde git bu konserlere…Radiohead’in seneye geleceğini varsayarak ben şimdiden para biriktirmeye başlıyorum arkadaş !

 • Leave a reply