Kargo’dan sonra hayat var mı?

0 Posted by - 30 May 2010 - ALBÜM, O OLDU BU OLDU

93cded7fcb005a389fc6f9484bbaddd4

Acaba istatistiklere göre büyük bir grubun solistinin o grubu dağıtıp yeni bir grup kurduktan sonra başarılı olma şansı kaç? İstatistikleri bilmem ama Maskott’un bir şansı var

Kargo ikiye bölündüğü günden beri bu albümün neye benzeyeceğini merak ediyordum. Kargo’nun bir kısmı Mirkelam’ı solist alarak yoluna devam etti. “RRDP” (Rakın Rol Disko Parti) adında bir albüm yaptı. İki üye Koray Candemir ve Serkan Çeliköz ise ortadan yok olup ABD’ye gittiler. Maskott adında bir grup kurdular ve albümleri şu anda önümde.
Bir kere Koray’ın sesi çok kendine has ve kulağımızda yer etmiş bir ses. Sırf bu yüzden bile Maskott tanıdık ve hoş geliyor.
“Nadas” çok iyi bir rock şarkısı olarak açılışta etkileyici ve dikkat çekici. Albümde gitar kadar piyano sesi duymak çok iyi geliyor. “Yalnız Ben” böyle bir şarkı. “Tuval”ın Van Halen’vari piyano introsu devamında gitarlarla etkileyici olmuş.
“Melekler Şehri” Los Angeles falan mı bilmiyorum ama tarzı olan, ince işlenmiş bir şarkı. “Nefessiz” depresif ama sıkıcı değil (Koray burada kan revan içinde ölüyor). Kişisel favorim “Mum Gibi” oldu. Bence zaten onlar da tatlıyı sona saklamışlar. Şarkının sonunu Serkan Çeliköz nerdeyse bir piyano sonatı gibi yazmış.
Maskott’ta ilişkiler ve aşka dair şarkılar var. Ama öldüm bittim kafasından ziyade birinin aşk meşk meselelerini sorgulaması gibi bir şeyler.
Bu tip şarkılar özneldir. İnsanın sevmesi de sevmemesi de dinlediği ana ve o an yaşadıklarına bağlıdır. Ama müzikler iyi ve şaşırtıcı derecede klişelerden uzak.
“Neden şaşırtıcı?” diyeceksiniz. Çünkü klasik bir rock albümü bekliyordum. Yanılmışım. Bunun albümde Amerikalı müzisyenlerin çalmış olmasıyla bir ilgisi var mı bilmiyorum.
Kitapçık başarılı. CD’yi bilgisayara koyduğumda şarkıların adını görememek ve bunu genellikle Türk albümlerinde olması neredeyse standart ve her zaman sinirimi bozuyor. Bunun bir yolu olmalı.
Ve istemeden karşılaştırıyorum. Mirkelamlı Kargo mu yoksa Maskott mu?
Geçenlerde Oasis’i dağıtan ve yollarını ayıran iki kardeş Liam ve Noel Gallagher ile ilgili
bir yazı okuyordum. “Acaba istatistiklere göre büyük bir grubun solistinin o grubu dağıtıp
yeni bir grup kurduktan sonra başarılı olma şansı kaç?” diye düşündüm.
İstatistikleri bilmem, ama Maskott’un bir geleceği var, onu söyleyebilirim.

4 Comments

 • yhy 31 May 2010 - 02:45 Reply

  ya ben kargo yu ve korayın müziğini severim ama çıkış parçaları bariz “muse – uprising” açıkcası diğerleride pek farklı değil, sanırım “twilight” film serisinin soundtrack lerinden fazla etkilenmişler 🙂

  • Mehmet Tez 31 May 2010 - 10:20 Reply

   Albümü dinleyin güzel şarkılar var. Tek şarkıya takılmayın.

 • SEZzZER 01 June 2010 - 13:58 Reply

  oralarda kalmanın etkisi var Güzel albüm olmuş

 • Ball To The Wall 12 June 2010 - 13:27 Reply

  Sanırım Kargo’nun bir araya gelmesi, Guns N’ Roses’in bir araya gelmesi kadar zor artık. Şimdi ki olaya Kargo diyemiyorum, Çünkü grubun bestecisi; Selim ve sesi, dili, damağı; Koray yok. MŞŞ olmadığı zaman da Kargo, Kargo değildi aslında.

  Kısacası Kargo: Selim+Koray+MŞŞ = Kargo. Birinden biri eksik olursa olmuyor işte. 🙂

 • Leave a reply