Kate Moss haklı beyler!

0 Posted by - 30 January 2012 - O OLDU BU OLDU


Marlon Brando Twitter’a girer miydi?

‘Cool’ diye kime denir bilmiyorum ama Twitter ve Facebook’la cool olunamadığı kesin. Kate Moss geçenlerde “Hayatta Twitter’a üye olmam” dedi de, o bakımdan…

Marlon Brando Twitter’a girer miydi? Ya da Marlene Dietrich? “Baba”nın “The Godfather’ın setinde kahve keyfi lollll :))” diye twit’lediğini görsem kahrımdan ölürdüm herhalde. Ne bileyim, mesela Steve McQueen “Bizim aşağıdaki kahvaltıcının omleti nefissss” diye yazsa benim için o an biterdi… Ya da James Dean’in soğuk bir akşam “Kar… Rüzgar… Yalnızlık… Sen…” falan yazması sonu olurdu gözümde.
Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama abartmıyorum. Tarih onlara iyi davrandı ve bunlarla hiç tanıştırmadı. Cool olarak yaşadılar ve aramızdan ayrıldılar.
Mesela benim için Guns N’ Roses’ın gitaristi Slash çok cool bir adamdı. Düşünsenize, rock tarihindeki en şahane gitar sololarından bazıları size ait ama siz saçlarınızı dağıtıp yüzünüzü bile göstermiyorsunuz. Saç, gözlük ve sigaradan ibaret bir imajınız var. Sonra Twitter icat oluyor ve restoranda yediğiniz yemekleri falan paylaşıyorsunuz. Veya “Az sonra konser var, çok heyecanlı” gibi acayip heyecansız şeyler yazıyorsunuz. Twitter karizmayı bozuyor yani…
Tamam, sosyal medya şahane bir şey. Hem Twitter’dan ve Facebook’tan çok şey öğrenen biriyim. Haberim olmayacak şeylerden haberdar oluyorum, bir gazeteci olarak neden şikayet edeyim ki. Ayrıca eğleniyorum da. Ama itiraf etmeliyim ki bu işler cool’luğa ters.
Hayır, Kate Moss Twitter için “İnsanların benim her an ne yaptığımı bilmelerinden daha kötü bir şey düşünemiyorum. Ben diğer ünlülerin aksine insanların yaptıklarımı bilmesini istemiyorum” dedi ya. Haklı kadın.
“Twitter’a asla üye olmayacağım” da dedi Moss. Rock aleminin en cool adamlarıyla takılmasını ve gitarist Jamie Hince ile evlenmesini bir kenara bırakırsak sırf bu yüzden bile sürekli dergi kapağı, çanta, ayakkabı falan tweet’leyen bütün benzerlerinden daha cool.
Aslında sosyal medyaya takılıp da cool olanı birini pek tanımıyorum.
Ve artık Steve McQueen gibi, Marlon Brando gibi cool
insanların çıkmasının giderek güçleşeceğini düşünüyorum bu devirde. Zamanın ruhu sosyal medyada boy göstermek mi yoksa ileride tarih sosyal medyanın bu döneminin “yüzyıl başı görgüsüzlük çağı” olarak mı yazacak birlikte göreceğiz. Kesin olan şey şu, bugünün dünyasında cool olmak da cool’u bulmak da zor.


Tüm zamanların en cool adamı Steve McQueen. Bence yani…

No comments

Leave a reply