Kevin Parker’la “Bedava müzik” üzerine…

3 Posted by - 22 September 2015 - O OLDU BU OLDU

Tame Impala’nın lider ismi, katıldığı bir radyo programında müzik ve para ilişkisi üzerine fikirlerini açıkladı.

Müziğin sadece dükkandan satın alınan fiziki bir formda olmaması ve artık dijital platformlar üzerinden de pazarlanıyor olması insanların müziğe erişim özgürlüğünü kısıtlar mı? Veya başka bir bakış açısıyla, müziği bedava dinlemek etik mi?

Nisan ayında yaptığı bir açıklamada müziğin eninde sonunda bedava olacağını söyleyen Parker, “Hayatımdaki en önemli müzik deneyimlerimi, arkadaşlarımın bana kaydedip verdiği karışık CD’ler sayesinde yaşadım” diye söze başlayıp, bir müzik eserinin sahiplenilmesi konusundaki tereddütlerini açıklamış ve işin sadece parasal boyutu üzerine yoğunlaşılmasından rahatsız olduğunu vurgulamıştı.

Önceki gün BBC Radio 6’te bir programa konuk olan Parker, bedava müzik konusundaki fikirlerine açıklık getirdi ve “Ben her şey parasız olmalı ve isteyen istediği müziği bedava dinlemeli demedim, parası olmayan ve bedava müziğe bir şekilde ulaşan insanları engellemenin mümkün olmadığını ifade ettim” diye konuştu.

Konuşması sırasında gençken yaşadığı karışık CD deneyimlerinden de bahseden Avustralyalı müzisyen, ücretsiz dinleyicilerin müziği öldürdüğüne inanmadığını da ifade ederek düşündüklerini şöyle açıkladı:

“Sokakta bir adam beni görse ve -Hey dostum yeni albümün harikaymış, tam bana göre ama internetten parasız indirdim- dese bunu sorun etmem, -iyi etmişsin dostum- derim. Belki onu alacak parası yok ve ama ona bir şekilde ulaşabiliyor ve dinliyor. Bence işin önemli kısmı da bu ve ben de bunu söylüyorum zaten. Benim o adamın 20 dolarına ihtiyacım yok.”

Açıklamanın orjinal halini dinlemek isteyenler için program yapımcısı Mary Anne Hobbs ve Kevin Parker’ın konuşması aşağıda.

No comments

Leave a reply