Kevin Spacey ve taciz tartışması “House of Cards”ın sonunu getirdi

2 Posted by - 31 October 2017 - O OLDU BU OLDU

2013’ten bu yana yayınlanan ve beşinci sezonu 30 Mayıs 2017’de vizyona giren Amerikan politika dizisi artık çekilmeyecek.

Şu an 46 yaşında olan aktör Anthony Rapp’in 14 yaşındayken Kevin Spacey tarafından taciz edildiğini iddia etmesi üzerine başlayan ve Spacey’in paylaştığı özür metni ile daha da alevlenen olay, dizinin yayın haklarını elinde bulunduran Netflix kaynaklı haberlerle yeni bir boyuta taşındı.

House of Cards yapımcısı Media Rights Capital ve Netflix adına yapılan ortak açıklamada, iki şirketin yetkili isimlerinin çekim ekibiyle toplantı yapmak üzere Baltimore’a geldiği ve dizinin geleceğinin masaya yatırılacağı ifade edildi. Kevin Spacey’nin katılmayacağı belirtilen görüşmelerin ardından beşinci sezonunu yaşayan yapımın kaderinin de belli olacağı açıklamaya eklendi. Fakat aynı saatlerde Guardian’ın Avustralya bürosuna açıklama yapan Netflix sözcüsü, diziye son verme kararı alındığını doğruladı fakat bunun Kevin Spacey vakasından bir ay önce olduğunu ve taciz iddiasıyla alakasının olmadığını vurguladı.

Dün gece suçlamalar karşısında bir açıklama metni paylaşan Spacey (yukarıda), üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçen olay gecesini hatırlamadığını ve eğer Anthony Rapp’e karşı bilmeden işlediği bir hata olduysa özür dilediğini ifade etmişti. Aynı metinde eşcinsel olduğunu da bir defa daha açılayan Spacey’ye bir tepki de Amerikan LGBTİ derneklerinden geldi ve sözkonusu iddianın bir cinsel tercih meselesini değil, bir cinsel saldırı suçu içerdiği ve bunun kabul edilemeyeceği vurgulandı.

No comments

Leave a reply