Kim ne kadar eder?

0 Posted by - 16 October 2012 - O OLDU BU OLDU

Bilet fiyatları nasıl belirleniyor, bir grubun ya da sanatçının ‘kaşe’ denen konser başına aldığı ücret neye göre değişiyor merak ettiniz mi hiç? Bakın Led Zeppelin’in birleşme ihtimaliyle ilgili haberler ne düşündürdü…

Müzik endüstrisi artık eskisi gibi değil. Prensipler aynı ama finansal ve yapısal anlamda farklılıklar var. İnternetten korsan yükleme meselesi falan bir yana, artık eskisi kadar büyük gruplar ve isimler pek yok. Örnek vermek gerekirse 10 tane stat dolduran dev isim yerine artık bin tane “açık hava” dolduran, 10 bin tane de “Babylon”, “Salon” ya da “Ghetto” dolduran grup
ve sanatçı var diyelim.
İşlem hacmi aynı belki ama para bölünüyor. Geçenlerde Noel Gallagher “Artık rock yıldızı yok çünkü kimse rock yıldızı olacak kadar para kazanmıyor” dedi ya, haklıydı çok.
Durum bu ve böyle olunca da eskiye nur yağıyor. Çünkü bugün stat dolduran gruplar ancak onlar arasından çıkabiliyor. En yeni “stat dolduran grup” Coldplay herhalde. Onlar da 13 yıllık oldular. Daha fazla stat doldurmak istiyorsanız geçmişe bakmanız lazım. Son 10 yılda eski grupların yeniden birleşmesinin mantığı ve ekonomik anlamı da işte bu. Albüm satılmıyorsa bilet satılmak zorunda. Bilet satmanın en garantili yolu da satma garantisi olan ekipleri bir araya getirmek.
Tek tek saymayayım Black Sabbath’tan The Who’ya, Eagles’a, The Police’e, Sex Pistols’a turneye çıkmak için birleşmeyen grup kalmadı. Yeniden birleşme dalgası Soundgarden’dan Pixies’e, Rage Against the Machine’e, Blink 182’ya bir sonraki kuşağın gruplarına kadar uzandı.
Hiçbir şekilde bir araya gelmeyeceğini söyleyen gruplar bir araya geldiler.
Elbette işin maddi yönü önemliydi ama kötü mü oldu? Hayır. Dünya gözüyle efsaneleri görmüş olduk.
“Şimdi sıra Led Zeppelin’de mi acaba?” diye sormadan edemiyorum. Beş yıl önce Ahmet Ertegün’ün vakfına destek olmak için bir araya gelerek konser vermişlerdi. Bu konserin DVD’siyle ilgili basın toplantısında “Hayır, birleşmiyoruz” dediler. Ama “Şimdilik durum bu” demeleri “Acaba?” dedirtti. Hayranlar merakla bekliyor. Tabii sektördekiler de…
Bakın bir süre önce Rolling Stone dergisi birleşmesi en fazla beklenen ve birleşme ya da turneye çıkmaları halinde en fazla iş yapacak grupları sıraladığı bir haber yapmıştı.
Bu haberin çıkışı da geçen yıl Abba’ya birleşmesi için yapılan inanılmaz teklifti. Bir İngiliz-Amerikan konsorsiyumu adeta baraj ihalesine girer gibi Abba’ya tekrar bir araya gelip turneye çıkmaları karşılığında 1 milyar dolar teklif etmişti. Abba reddetti ve yeniden birleşmeye yanaşmayan tek büyük isim olarak tarihe de geçecekler bu gidişle (meraklısına söyleyeyim, “Belki tek konser için bir araya geliriz” dediler en son).
Abba bir milyar dolar ediyorsa kimin yeniden bir araya gelmesi ne kadar eder tahmin etmeye çalışalım.
Abba birleştiği takdirde en çok para edecek grup. Ardından Pink Floyd gelir. İmkansızlığı ve hayran sayısı açısısından değeri yüksek olurdu. Dünyanın hemen her yerinde stat dolduracağı neredeyse kesin. Sahne şovlarını düşünürsek bilet fiyatı da hayli yüksek olur.
The Smiths’in birleşme ihtimali de çok düşük. Morrissey bunun olmayacağını söyledi. Ama belli olmaz. İnsanlar ergenlikte dinledikleri grupları hayat boyu unutmazlar. Bilet fiyatı ne olursa olsun öderler.
Guns N’ Roses’ın orijinal kadrosuyla bir araya gelip turneye çıkması da büyük olay olurdu. Bunu görmek için çok para verecek insanlar tanıyorum. Hayatta her şey olur ama bu gerçekten imkansıza yakın.
Spice Girls? Neden olmasın? Dinlediği şey, yaptığı iş ne olursa olsun dünyanın her yanında Spice Girls’ün bir şarkısını ezbere bilen birileri var nasılsa…
Fleetwood Mac de var listemde. Ama onlar zaten 2013’te turneye çıkacaklarını açıkladılar. Bilet fiyatları ne kadar olacak göreceğiz.
The White Stripes. Daha yeni dağıldılar, bir yıl bile olmadı diyeceksiniz. Ama onları bir arada görmek isteyen insan sayısı az değil. Stat doldurur mu emin değilim ama yeniden birleşme her gruba dağılmadan önceki halinden fazla seyirci kazandırır.
Oasis? İşte buna para verilir. Ama Gallagher kardeşler birbirlerinden nefret ediyor şu anda.
Bilet ücretleri nasıl belirleniyor merak ediyorsanız işte bütün bunlar etkiliyor satın aldığınız biletin fiyatını. Talep, şovun teknik maliyeti ve elbette sponsorların ne kadar destek olduğuna ve
bu ücretin ne kadarını karşıladıklarına göre de değişiyor her şey.
Yani artık albüm satmıyorsa, her şey konserler etrafında dönüyorsa, bilet satmak eski grupların birleşmesinden, fiyatlarını makul seviyede tutmak da sponsorlardan geçiyor. En azından bir süre daha böyle. Öte yandan, bir grup kaç lira eder? Bunun piyasada rakamsal bir karşılığı var tabii. Ama bazı şeylerin değerini sadece biz dinleyenleri belirleriz demekten de kendimi alamıyorum. Müzik hakkında bu kadar para konuşmaktan duygusallaştım herhalde.

1 Comment

  • Kerimcan Akduman 16 October 2012 - 11:07 Reply

    Morrissey The Smiths’in tekrar birleşmesi ile ilgili “I would rather eat my own testicles than reform The Smiths, and that’s saying something for a vegetarian.” gibi bir laf ettiydi. Ki bence Moz The Smiths olmadan hem para kazandı hem de daha başarılı oldu. Bu listenin biraz dışında tutulabilir kanımca.

  • Leave a reply