Kimler geliyor kimler… İşte son durum, kesinleşen konserler ve dedikodular…

0 Posted by - 12 December 2009 - O OLDU BU OLDU

fft16_mf453566

Gece yarısı telefon acı acı çaldı. Arayan Eric Clapton’dı… Diye başlamayı çok isterdim. Ama günümüzde eğer doğru adresleri biliyorsanız internet de aynı etkiyi yapıyor. Gece gece mutat internet turumu gerçekleştirirken sağdan soldan mesajlar gelmeye başladı. Metallica, Rammstein, Slayer, Anthrax, The Cult… İstanbul’a gelen gelene…
En baba isimler birbiri ardına “Bu yaz İstanbul’da” patlangaçlarıyla anaonslanıyor. Bloglar çıldırmış olmalı. Olacak iş değil dedim. Sonra anladım ki haberler doğru.
Hadise şu: Avrupa’da geçen yıl ilk kez yapılan Sonisphere isimli bir festival var. Heavy Metal ve Hard Rock’ın neredeyse tüm baba isimlerini bir araya getirmeyi başaran bir festival. Metallica, Slipknot, Lamb of God, Mastodon gibi eskiden yeniye pek çok grup bu festival ile yıl içinde Avrupa’yı turladı.
2010’da festivalde yer alacak isimler açıklanınca tabii camiada bir heyecan bir heyecan.
İngiltere’de
30 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde Iron Maiden, Rammstein, Mötley Crüe, Alice Cooper, Slayer, The Cult, Iggy&The Stooges, Anthrax var.
Festival İngiltere dışında Polonya, İsveç, Finlandiya, İsviçre, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Türkiye ve İspanya’ya da uğrayacak. Türkiye tarihleri 25-27 Haziran. Ve buralarda bu isimlere Metallica’dan Mastodon’a pek çok isim eklenecek. Neticede kadro aşağı yukarı böyle…
Bu durumu öğrenince küçük bir araştırma yaptım ve bu işin arkasında Purple Concerts’ın olduğunu öğrendim. Hemen aradım:
– Doğru mudur?
Doğrudur. 27 Haziran’da Metallica kesin. Festivalin sitesindeki grupların da büyük kısmı gelecek.
– Basın açıklaması yapacak mısınız?
Evet ancak daha iki haftamız var, sponsorumuz belli değil.
– Yer belli mi?
Basın toplantısında…
– Başka etkinlikleriniz olacak mı?
13 Haziran’da Santralistanbul’da Eric Clapton konserimiz var.
Bilginize, Eric Clapton ve Metallica kendi web sitelerindeki turne bölümlerinde de açıklanmış. Ben bu yazıyı yazarken hâlâ yeni isimlere dair haberler geliyor.
Ben yeni yılın şenlikli geçeceğine ikna oldum. AC/DC İstanbul’a gelirse şaşırmam…

10 Comments

 • degman 12 December 2009 - 14:21 Reply

  Sonisphere tayfası Romanya’ya da 25 -27 Haziran’da uğrayacağından muhtemelen iki ülke arasında bir paylaşım yaşanacak gibi. Bir de Metallica’nın sitesinde hala Türkiye yok..

  http://www.sonispherefestivals.com/

 • Ipek 12 December 2009 - 14:25 Reply

  Allah.

 • Emre 12 December 2009 - 14:57 Reply

  Yıllardır beklenen isimler bunların çoğu,takipçileri için de gayet keyfili olacağına eminim..Ancak ben hala bi 90’lar patlaması bekliyorum bu yıl.Pearl Jam,Alice in Chains,belki best of’u sayesinde Foo Fighters da eklenir(ki keşke).

  Sınırları ve hayalleri zorluyorum farkındayım ama fena mı olur be.Bir nesil hemen hemen habersiz büyüdü bu gruplardan.

 • Simge 12 December 2009 - 16:53 Reply

  Düşünürken bile heyecanlanıyor insan.Finlandiya’da Him de var,burda da olsa ne iyi olur aslında

 • The Mechanic 12 December 2009 - 19:32 Reply

  Haberi duyduğumdan beri All Nightmare Long’u repeat’e aldım. Full St. Anger çalsalar bile ben yine varım… Gonna hunt you down all nightmare long!

 • kenan 12 December 2009 - 21:55 Reply

  rammstein!!!

 • kuntekinte 12 December 2009 - 22:35 Reply

  of ne güzel konuşuyorsun yazar bey..dilber hala olmama ramak kaldı!o ac/dc filan konuşuyoruz inanamıyorum.hayali bile güzel. o zaman şimdiden başlayalım: metallica oleyyy!

 • Sühan Gürer 13 December 2009 - 14:13 Reply

  Metallica henüz resmi açıklamayı yapmadı. Bunun yanında Foo Fighters aynı haftasonu Glastonbury icin konusuldugundan orada olursa burada olmaz. Rammstein’in sahnesi acisindan izin problemleri halledilirse gelebilir ama henuz o konuda bir gelisme yok bildigim kadariyla.

  Gorunuse gore festivalin diger ayaklarinda uc gece icin iki headliner var (bkz: knebworth). Metallica oldu dersek yanina birinin daha katilmasi gerekiyor.

  Bu arada Knebworth’de 2 gunluk 132,5 pound’luk bir bilet bedeli var. Polonya’da ise tek gunluk duzenlenen festival 70 dolar’a denk geliyor. Bunlarda kamp haric. Knebworth kampla beraber 157,5’a geliyor. Az buz bir para degil. Bu arada ilginc bir nokta da Knebworth’ten kampla birlikte bilet alanlara sinirli sayida Polonya festivali biletleri de bedava!

 • Yaprak 14 December 2009 - 22:43 Reply

  METALLICA OLEEEEEEEEEEEEY!
  AC/DC ve Iron Maiden’ı canlı izlemek hayaldi benim için. Yeni yıl çok güzel başlıyor anlaşılan!

 • Jack 15 December 2009 - 13:47 Reply

  araya bide a7x sıkıştırsalar manyak olur

 • Leave a reply