Kİmse kusura bakmasın!

18 Posted by - 11 July 2013 - KÖŞE YAZISI, O OLDU BU OLDU

Şiiri Nazım Hikmet’ten öğrenecek değiliz. Edebiyatı Oğuz Atay’a soracak değiliz. Blur’ü Damon Albarn’dan öğrenecek değiliz. The Wall’u Roger Waters’a soracak değiliz, metali Metallica’dan öğrenecek değiliz

Demokrasiyi Avrupa’dan öğrenecek değiliz. Basketbolu Michael Jordan’dan öğrenecek değiliz. Futbolu Messi’ye soracak hiç değiliz…

Gitar yapmayı Fender’den, Gibson’dan, gitar çalmayı Van Halen’dan, Jimi Hendrix’ten öğrenecek değiliz. Biz gerektiğinde solo atmasını da çok iyi biliriz.

Ekose ceketi İskoçya’ya soracak değiliz. Gaza zammı Rusya’ya, İran’a soracak değiliz. Gazı halka, Meclis’e, muhalefete soracak değiliz. Hamdolsun milletimiz bize bu yetkiyi de vermiş.

Heron alırken İsrail’e soracak değiliz. AB’ye girerken Merkel’e soracak hiç değiliz. Kimse kusura bakmasın.

Yasa yaparken halka soracak değiliz. Muhalefete soracak hiç değiliz. Park yaparken şehirliye soracak değiliz, yayalaştırırken yayaya soracak değiliz. Çevreciliği Greenpeace’ten, ağaç dikmeyi çevrecilerden öğrenecek değiliz.

Üç cocuğu kadınlara soracak değiliz. Kürtajı kadınlardan öğrenecek hiç değiliz.
Kimse kusura bakmasın biz bu filmi daha önce izledik.

Cazı John Coltrane’den öğrenecek değiliz. Bas çalmayı Marcus Miller’a soracak değiliz. Piyanoyu Chopin’e, Çaykovski’ye soracak değiliz. Biz gerektiğinde klavye çalmasını da org çalmasını da, hem siyah hem beyaz tuşlara basmasını da iyi biliriz.

Sosyolojiyi Weber’den Durkheim’dan, felsefeyi Aristo’dan, Kant’tan, Deleuze ve Guattari’den, mimariyi LeCorbusier’den öğrenecek halimiz yok kimse kusura bakmasın. Talimat verdim ayrıca bu isimleri de araştırtıyorum. Biz bunların neye hizmet ettiklerini de çok iyi biliyoruz.

İstanbul’u Orhan Veli’den, Adaları Sait Faik’ten, Bodrum’u Cevat Şakir’den, Anadolu’yu Kemal Tahir’den, Orhan Kemal’den, Yaşar Kemal’den öğrenecek değiliz.

Tıbbı Hipokrat’a soracak halimiz yok. Mizahı Yiğit Özgür’den, Umut Sarıkaya’dan öğrenecek halimiz yok.

Cabin cross check’i pilottan öğrenecek değiliz. Kimse kusura bakmasın biz gerektiğinde uçağı cross check’siz indirmesini de biliriz.

Trabzon ekmeğini Trabzon’dan, İnegöl köfteyi İnegöl’den, baklavayı Antep’ten, kebabı Adana’dan, İskender’i Bursa’dan öğrenecek değiliz. Bunu hayal eden daha çok bekler. Sen kimsin ya senin karşında millet var…

Ce Ha Pe’yi Kılıçdaroğlu’ndan öğrenecek değiliz, Me Ha Pe’yi Bahçeli’den öğrenecek değiliz. Kürtleri BDP’den örenecek hiç değiliz. Yerel yönetimleri yerellere bırakacak değiliz. Sizi size soracak hiç değiliz. Biz sizlerin de kimler olduğunuzu çok iyi biliyoruz. Talimatı verdim, gerekli düzenlemeler yapılacak.
(Önemli not: Bu yazıda yer alan ifadelerin gerçek hayat ve gündemle benzerliği tamamen tesadüften ibarettir. Kimse kusura bakmasın.)

4 Comments

 • Sleaf 11 July 2013 - 15:58 Reply

  Ege’yi de Necati Cumalı’dan öğrenecek hiç değiliz!

 • Fatih Çumralı 11 July 2013 - 18:05 Reply

  Bu yazıyı sizden okuyacak değiliz. Kusura bakmayı da biz biliriz, çok iyi biliriz :-))

 • DedeMete 15 July 2013 - 11:43 Reply

  SAK ÜSTÜNDE DAMDAĞAN KAZ BELİNE VURMAYI!

 • Senem Gençer 17 July 2013 - 10:50 Reply

  Biz kimseden bir şeyi soracak değiliz, çünkü öğrenmeye niyetimiz yok.

 • Leave a reply