Kiraladığınız depodan 50 bin plak çıksa ne yaparsınız?

2 Posted by - 15 September 2016 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Evdeki plaklarınızı koyacak yer bulmakta zorlanıyor ve şikayet ediyorsanız Taylor Wallace’ın hikayesine bir göz atın ve halinize şükredin.

Chicago’da lokanta ve kafeler için mobilya imal eden Wallace, işini büyütmeye karar verdi ve şehrin güneyinde eski bir fabrika binasını kiraladı. 2.Dünya savaşı sırasında cephane üreten ve çevre sakinleri tarafından Tank Fabrikası olarak anılan antika tuğla binayı işi için organize etmeye çalışan Taylor, 650 metrekarelik metruk haldeki zemin katı temizlemek için bir şirketle anlaştı ve elinin altındaki saklı hazineyi de o zaman keşfetti.

Eski sahibinin gözden çıkarttığı ve temizlik şirketinin de çöpe atmak üzere hazırlandığı 50 binden fazla plak, paletlerin üzerinde ve sekizer metre uzunluğundaki iki ahşap rafta kaderine terk edilmişti. O güne kadar hobi olarak plak toplayan ve 500 civarında plağı olan Taylor Wallace, bu tozlu hazineyi yok olmaktan kurtarmaya karar verdi ve işi gücü bırakıp dev arşiv için yeni bir mekan bulmayı kafasına koydu.

plak-deposu-1

Bir süre sonra 15 ton ağırlığındaki bu devasa kütlenin işlerini engellediğini ve ona fazladan bir masraf kapısı açtığını fark eden genç mobilyacı şu anda ne yapacağına karar vereye çalışıyor. İlk başta plakları tasnif etmek için kolları sıvıyan fakat bu işi asla sonlandıramayacağını anlayınca yığılı halde kalmalarına karar veren Wallace, şimdilerde Chicago’da bir plak dükkanı açmayı bile düşünüyor.

Plakların hikayesine gelince; 1977 ve 2004 yılları arasında Chicago ve Colorada’da ikinci el plak iş yapan ve o yıllarda plağa meraklı hemen herkesin tanıdığı Gary Horwitz bu dev arşivin aslında gerçek sahibi. Yaklaşık 10 yıl önce yepyeni bir hayata yelken açan Horwitz, yeni adresi olan Hawaii’ye giderken yanında iki büyük konteyner dolusu (yaklaşık 120 bin) plak götürmüş ve taşıyamadıklarını, daha doğrusu gözden çıkarttıklarını da arkasında bırakmış. İşte Taylor Wallace’ın bodrumunda bulduğu ve çöpe gitmekten kurtardığı o 50 bin plak, Horwitz’in 27 yıl boyunca işi dolayısıyla depoladığı plakların sadece bir kısmı.

plak-deposu-3

Not: Yazı hazırlanırken Gary Horwitz’e ulaşılmış ve yeteri kadar plağı olduğunu söyleyen koleksiyoner, o kalanları buraya taşımak plaklardan daha pahalıya gelecekti, onlara ihtiyacım kalmadığı için orada bırakmıştım diyerek hikayeyi de doğrulamış oldu. Horwitz’e göre o yığının içerisinde bulunmayı bekleyen hazine değerinde nadir plaklar da olabilir fakat bulmak için zaman ve sabır şart.

Plaklara sahip çıkan Wallace ise arşivi kendi imkanlarıyla taşıyarak 185 metrekarelik ofisine sığdırmayı başardı. Onlarla ne yapacağını hala bilmiyor ve yok olmalarına göz yumamadığı binlerce plak için her ay dolgun bir kirayı da ödemeye devam ediyor.

*Kaynak: features.wearemel.com

No comments

Leave a reply