Konserler iptal

0 Posted by - 20 July 2016 - O OLDU BU OLDU

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi ve sonrasında yaşanmakta olan sokak olayları nedeniyle bu yaz için planlanan iki etkinlik daha sanatçıların aldığı kararlarla iptal edildi.

Dün gece resmi Facebook hesabından 12 Ağustos’taki İzmir konseri için Türkiye’ye niye gelemeyeceğini izah eden Joan Baez’in hemen arından bu defa da Muse, 26 Temmuz’da gerçekleşecek olan İstanbul konserini yaşanan belirsizliklerden dolayı iptal ettiğini duyurdu ve bilet iade işlemleri için biletix.com’u işaret eden bir Twitter açıklaması yayınladı.

Joan Baez’in dün gece yaptığı açıklamanın özeti ise aşağıda.

joan baez 7

Türkiye’deki sevgili dostlarım,

Bugüne kadar savaş bölgelerine, diktatörlük altında yönetilen ülkelere ve sivil çatışmaların yaşandığı yerlere konser için gittim fakat bugünün Türkiyesinde yaşananlar kadar -öngörülemez- bir tehlike ile karşılaşmadım. Bana bu konuda tavsiyeler veren en dikbaşlı aktivist dostlarım bile kendimi ve ekibimi, şu an Türkiye’yi savuran böyle bir kabus dalgasının içine sokarak riske atmamam konusunda uyardılar.

Yıllar boyunca tanıdığım arkadaşlarım, oraya geldiğimde buluştuğum müzisyenler ve özellikle de sürekli olarak şiddete maruz kalan Kürtler için çok üzgünüm.

Avrupa’daki turnem boyunca sahnede Nazım Hikmet’in Hiroşima’daki küçük bir kız için yazdığı şiiri okuyorum, Kardeş Türküler’in “Tencere Tava Havası”ndan parçalar seslendiriyorum ve gittiğim her yerde ülkenize ilgi ve sempati duyan insanların muhteşem tepkisiyle karşılaşıyorum.

Yaşadığım üzüntü ve şaşkınlığın ışığında, hepinize karanlıkla olan savaşınızda güç kuvvet diliyorum. Umarım hava karanlıktan biraz olsun griye döndüğünde yeniden bir araya geliriz ve barbarca cezaların acısını hissetmediğimiz bir ortamda şarkılarımızı yeniden birarada söyleriz.

Sevgiler,

Joan Baez

***

İKSV’nin düzenlediği 23’üncü İstanbul Caz Festivali kapsamında iptal edilen etkinlikler sürekli güncellenerek internet sitesinden paylaşılıyor. Şimdilik iptal edilenlerin listesi ise şöyle:

Antonio sanchez and migration – 19 Temmuz

Scofield mehldau guiliana – 19 Temmuz

Ernest Ranglin & Friends – The Budos Band – 20 Temmuz

Yuri Honing – 20 Temmuz*

Gece Gezmesi (Night Out) – 21 Temmuz

Laura Mvula – 22 Temmuz*

Treeoo – 22 Temmuz*

Vintage Trouble – 23 Temmuz*

*İşaretli etkinlikler kısmen gerçekleşecek, fakat listede yer alan isimler yer almayacak.

***

Güncelleme 1: 20 Temmuz öğlen saatlerinde, 21 Temmuz tarihli Zorlu PSM konseri için İstanbul’da olması planlanan Skunk Anansie konserini iptal ettiğini duyurdu. “Yaşanan olağanüstü olayların ışığında konserimizi iptal etmek zorunda kaldık. Muhteşem ülkenizi en son 5 yıl önce ziyaret etmiştik ve yine döneceğiz. Kalbimiz sizlerle. Müzik ve sevgiyle kalın…” diye yazan grubun Facebook açıklaması aşağıda.

No comments

Leave a reply