Konuşmak ya da konuşmamak!

0 Posted by - 29 September 2010 - O OLDU BU OLDU

salon

İşte bütün mesele bu. En azından İstanbul’un gece kulüplerinde, konser izlemek durumundaysanız. Geçenlerde Tindersticks konserinde yine bir konuşma krizi yaşandı ve konu gündeme geldi. Konu ne derseniz şu: Adam sahnede şarkısını çalıyor. Millet mütemadiyen konuşmakta, muhabbette, kimi bardan içki söylüyor, kimi arkadaşına sesleniyor böyle bir ortam. Ve elbette sahnedeki sanatçı rahatsız oluyor. Sanatçıyı izlemeye gelen rahatsız oluyor. Tatsızlık çıkıyor.
Bu ilk kez de olmadı. Cat Power’da, The Whitest Boy Alive’da ve daha pek çok konserde tanık olduk.
Babylon’cular Tindersticks’in ertesi günkü konserinde sessiz olunmasını rica eden bir kağıt dağıtmışlar. Galiba bundan sonra her konserde de belli uyarılarda bulunacaklar. Hatta Pozitif Genel Müdürü Cem Yegül konsere gelenlere arzu edildiği gibi davranmadıkları takdirde mekandan çıkarılabileceklerini söylemeye kadar gideceklerini söyledi. Belli ki bu durum herkesin canını sıkıyor.
Peki çaresi var mı? Ben bunu görgü kuralları ve sağduyu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Sahnede tek gitarla şarkı söyleyen biri varsa en önde onun sesini bastırarak mütemadiyen konuşmak ayıptır. Bunun için kural koymak bile abes.
Sahnede eğlenceli, insanları dans etmeye davet eden bir müzik olduğunda da oturup bön bön bakmanın bir manası yok. Bu ayarı insan hisseder.
İnsanların konseri izlerken sussana be kardeşim diye birbirine girmesi cidden gerilimli ve konserin atmosferini berbat ediyor.
Konuşmaya meraklı olan paramı verdim istediğimi yaparım kafasını bırakmalı. Bu tip kulüplerin eğlence mekanı oduğu kadar konser salonu işlevi gördüğünü de hatırlamalı.
Sahnedeki adamı izlemeye değil muhabbete geliyorlar diyenlere de şunu hatırlatırım. Sadece tanıyanlarla bu kadae gece kulübü, konser ve eğlence çarkı dönmez. O konuşan adamın alrığı bilete, içtiği içkiye ihtiyaç var.
Yani biraz sağduyu, biraz görgüyle hallolmalı bu işler. Davetiyeyle girenler para vermediği için daha çok konuşuyor. Zaten sahnedekini de tanımıyorlar görüşüne ise pek katılmıyorum. Genelleme yapmak yanlış olur.

6 Comments

 • Tweets that mention Konuşmak ya da konuşmamak! | hafifmuzik — Topsy.com 29 September 2010 - 11:21 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by Yossi Yusuf, ….. …. said: Konuşmak ya da konuşmamak! http://j.mp/aYghEk Konser dinlerken konuşmayınız.. ama sen de çalacağın ortamı bil kardeşim […]

 • Cenk 29 September 2010 - 15:29 Reply

  Babylon’a gelen her 10 kişiden 8’i zaten içerde çalan grubu/sanatçıyı bilmeden giriyor. İçerde gördüğü arkadaşlarına “ben çok severim, zaten dinlerim ,ben hep burdayım” diye piyasasını yapıp başlıyor sosyalleşmeye. Tam Türk görgüsüzlüğü. Umut Sarıkaya’nın bu konu hakkındaki bir karikatürünü hatırlattı bana.

 • ilker 29 September 2010 - 16:27 Reply

  valla ben sahnede olsam cekip giderdim, iyi sabrediyor muzisyenler yine de…
  cat power oyleydi, bonnie prince oyleydi…

  tiger lilles ana-avrat gitmisti mesela, ancak susmuslardi…

 • alper 02 October 2010 - 06:25 Reply

  içimize doğmuş gibi Tindersticks’in ikinci gün (21 Eylül) konserine gittik kız arkadaşımla. ancak gitmeden bikaç saat önce ekşi’ye bi bakalım neler olmuş dün hangi şarkıları çalmışlar dedik ve yazılanlar karşısında şaşırdık..
  “dün ayarı yiyen çapsızlar bu akşam olmaz umarız ” diye heyecanla Babylon yoluna düştük. sanırım ikinci gün gidenler bizim gibi yazılanlara göz gezdirdikten sonra gelen biraz daha duyarlı bi kitleydi.zira arada bir de olsa sessizce “hişşt..yavaş abi” gibi sesler vardı :)herşey güzel ilerlerken davetli olduğu gün gibi aşikar,sahnede olan grubun kim olduğu umurlarında bile olmayan solarium da pişmiş bikaç motor ve sahipleri gülerek,kakırdayarak bodygurad’ın adeta milleti yarması marifetiyle nadide küfürlerimize mağruz kalarak önlere doğru akıp gittiler..olsun onlar bile keyfimizi kaçıramadı.sağolsun Stuart’da ihya etti.

 • GaRaJ Bekçisi 02 October 2010 - 09:38 Reply

  Bu iş galiba en çok Babylon’da oluyor…

  http://www.garaj.org/makale/88/babylonun-saygisizlari-1

 • Lou Rhodes « Günü Kurtar 06 October 2010 - 14:28 Reply

  […] Bu arada Babylon’ un konserlerde sessizlik politikasının gözlemi açısından önemli bir konser olur diye tahmin ediyorum. Konuyla ilgili Mehmet Tez’in yazısı için: http://hafifmuzik.org/?p=9906#more-9906 […]

 • Leave a reply