HER GÜN YENİ BİR ZEVKSİZLİK // KORKMAYIN SİLUET BOZULMAYACAK!

2 Posted by - 23 February 2013 - HER GÜN YENİ BİR ZEVKSİZLİK, KÖŞE YAZISI, O OLDU BU OLDU

23mlcmt-mehsarayburnu2

Taksim, Çamlıca, Tarlabaşı derken sıra tarihi yarımadaya geldi. Özetle denizi dolduracağız, üzerine çaybahçeleri falan koyacağız, trafiği yerin altına alarak tarihi yarımadanın muhtemel son tarihi kalıntılarını da yok edeceğiz. Ama korkmayın siluet bozulmayacak…

Yerinden yönetim deniyor, ama kimse o “yer”de oturan halka birşey sormuyor. Aslında kimseye bir şey sorulmuyor, danışılmıyor. Geçenlerde benim mahalleye park yapıyoruz diye toprağın üzerine beton atıldı, Büyükşehir Belediyesi’ni arayıp “Neden bizim piknik yapıtğımız yere beton döktünüz” deyince sinirlendi görevli; “Size mi soracağız, meclis karar vermiş” dedi. Yerinden yönetim pratiğim budur benim.

Orada yaşayan bize sorulmuyor, çünkü bugün memlekette her şey için bir kişiye sorulması yetiyor. O yap derse yapılacak, dur derse durulacak, kaz derse kazılacak.

Taksim’e AVM yapılacak, yap. Çamlıca’ya cami yapılacak, yap. Ormana köprü yapılacak, yap. Kimse “ama” diyemiyor bile. Ya da “tamam yapılsın da bakın şöyle şöyle alternatifler de olabili…” cümle bitemiyor.

Okuyalım:
“Fatih Belediyesi tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi ile Unkapanı Köprüsü’nden Sarayburnu’na kadar olan sahil yayalaştırılıp, trafik yeraltına alınacak. Sarayburnu’nda Boğaz manzaralı Konser Adası ve Padişah Meydanları yapılacak.”

Sarayburnu’nun dünyaca ünlü manzarası ve coğrafi konumu bize yeter mi? Yetmez. Oraya bir ada konduralım ki şehirleşmedeki görgüsüzlüğümüz uzaydan görünür hale gelsin. Trafiği yeraltına alırken çıkabilecek bazı çanak çömlekler de bizi durdurmamalı bu dev projede.

Boğaza mı bakacağız konsere mi? İstanbul’un en rüzgarlı yerindeki akustik sorunundan bahsetmiyorum bile. Ama tabii uzmanlara sormaya gerek yok. Bir kişi yeter. O kişi doldur derse, boğaz da doldurulur.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 4 bin 500 metrekareye yayılacak ticari alanların tamamen Boğaz manzaralı ve tek katlı olacağı için silueti bozmayacağını söylemiş. Muhakkak.

Sirkeci – Harem iskelesi kalkıyormuş, oraları yaşam alanı olacakmış. “Yaşam alanı” demek, önceki tecrübelerimize dayanarak “çay bahçesi ve tost tesisleri yapacağız oralara” demek. Ama korkmayın tek katlı olacak betonlar, silueti bozmayacak. Caddebostan sahilde var gidin görün.

Konser adası ise en şahanesi. Köprülerle ulaşılacak bu konser adasının altı da otopark olacakmış. Bununla da kalmıyor hadise. Denizin üzerinde Yavuz Burnu, Çelebi Burnu, Kanuni Burnu, Beyazıt Burnu ve Fatih Burnu oluşturulacakmış.

Bir daha Madonna gelince Galatasaray adasına değil buraya götürürüz, hani sormuştu ya “suni mi bu ada” diye, işte o soruyu sormasını bekler, yanıtını da gönül rahatlığıyla veririz. “Evet suni. Artık İstanbul’da her şey suni. Orijinalini yıkıyoruz, sunisini yapıyoruz.”

İstanbul kendisinin karikatürüne dönüşüyor, hayırlı olsun. Ama korkmayın siluet bozulmayacak. Her şey aynıymış gibi görünecek.

1 Comment

  • erhan 23 February 2013 - 13:27 Reply

    sonuna kadar katılıyorum,teşekkürler yazı için

  • Leave a reply