Korsan müzik indirenler pazarlama şirketlerine yol mu gösteriyor?

0 Posted by - 04 October 2016 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

2000’li yılların başında internet yaygınlaşması ve dosya paylaşımı adı altında fikir ürünlerine ait ticari hakların yerle bir edilmesi hemen hemen bütün ülkelerde yasaların yeniden düzenlenmesine yol açmıştı.

Sadece yasal dayanakla da yetinmeyen hak sahipleri zamanla bu korsan sorunuyla baş edebilmek için uygun fiyata insanları bu ürünlerle buluşturma yoluna gittiler ve piyasa bir süre sonra insanların küçük paralar ödeyerek dev kataloglara erişebiliği bir “Stream” cennet haline geldi.

İnternet üzerinden yapılan korsan indirmeler bundan 8-10 yıl öncesine göre artık çok daha az olsa da hala dünya üzerinde milyonlarca insanın ilk tercihi olmaya devam ediyor. Son yıllarda internetten korsan olarak ne indirildiği sadece yasa koruyucuları veya hak sahiplerini değil, internet üzerinden pazarlama projeleri geliştiren medya şirketlerini de ilgilendirmeye başladı.

Digital Music News kaynaklı habere göre sadece biTTorrent kullanıcıları 2014’te 18 milyar dosya paylaşımı yaptı ve bu -korsan- verinin ayrıntıları insanların aslında ne talep ettiklerini ve ne için para ödemeye hazır oldukları gösteren altın değerinde bir bilgi içeriyor.

Konuyla ilgili daha güncel bir bilgi ise korsan trendinin gün gün değiştiğini ortaya koyuyor. İşte sadece 4 Ekim tarihli verilere göre “Korsan Top 10” listeleri:

En çok indirilen korsan albümler

korsan-albu%cc%88m-tablo-1

En çok indirilen korsan single’lar

korsan-single-tablo-2

En çok indirilen korsan kitaplar

korsan-kitap-tablo-3

No comments

Leave a reply