Korsanın çaresi var!

0 Posted by - 27 September 2010 - O OLDU BU OLDU
u2s-manager-paul-mcguinne-001

Paul McGuiness

Aylar önce müzik sektörünün kaybettiği parayı internet servis sağlayıcılar karşılamalı yazdım, tepki aldım. Şimdi aynı şeyi U2’nun 30 yıllık menajeri, müzik sektörü duayeni Paul McGuiness söylüyor

“Bugün TTNet’e aylık 89 TL verdi mi vatandaş en hızlısından sınırsız interneti alıyor. Peki bu interneti ne için kullanıyor? Neden sınırsız istiyor? İndirmek için. Neyi? Şarkı, film, program, oyun… Bugün müzik ve film olmasa internete e-mail’ine bakmak dışında kim girer allah aşkına?” diye yazdım aylar önce biraz da abartarak. Şunu anlatmak için; korsan yüzünden sektörün kaybettiği parayı internet servis sağlayıcıları (Internet Service Provider, ISP) telafi etmeli. Zira son 10 yılda “beleş müzik”ten en fazla onlar kar etti.
Elbette uydurmuyordum bunları. Dünyadaki tartışmaları takip ediyordum.
Sen cahilsin anlamıyorsun bu işten diyenler oldu. Küfredenler oldu. Özellikle de forumlarda. Bu forumlar genellikle korsandan geçinen, “korsan yan sanayii” ile uğraşan sitelerde bulunduğundan (büyük markaların bu sitelere reklam vermesi de ayrı bir konu) anlaşılabilir bir şeydi bu.
Rolling Stone’un son sayısında U2’nun 30 yıllık menajeri Paul McGuiness’in “Müzik endüstrisi nasıl kurtulur?” başlıklı bir yazısı var. Ve aynen benim söylediğimi söylüyor. Herhalde o da cahil değil. Diyor ki özetle McGuiness “Bedava müzik artık yerleşti. Burdan geri dönüş zor. Ama bedava müziğin bedelini biri ödemeli. Bu da internet servis sağlayıcılarıdır.”
Bakın aynı yazıda verilen rakamlar da çok çarpıcı. Bugün dünyada internetten indirilen müziğin yüzde 95’i ya korsan ya da bir şekilde beleş.
Avrupa’da korsan indirme yaygınlaştığından bu yana bir milyon kişi işsiz kalmış ya da işini değiştirmek zorunda kalmış. McGuiness’in dediği gibi artık hadise “Pis rock yıldızları limuzinle dolaşsın diye neden biz bir albüme 25 lira vereceğiz” değil. Bunun ötesinde ciddi ekonomik sonuçları var korsanın.
Dünyada internet servisi işi 2004-2009 arasında dörde katlanarak 226 milyar dolara ulaşmış. Müzik endüstrisi aynı dönemde 25 milyar dolardan 16 milyar dolara gerilemiş. Hesap ortada. Kim beleşten ve korsandan fayda sağladıysa elini taşın altına sokacak. Müzik bedava olacak belki ama bu bedavanın bedelini birileri ödeyecek.
2004’te Steve Jobs’un mutfağında U2’nun başbakan Tayyip Erdoğan’a da hediye ettiği U2 iPod’unun üretilmesi konuşulurken Jobs, McGuiness’e bilgisayarında açık iTunes’u göstererek, “Bu müzik sektörü için penisilin olabilir” dediğinde aslında haklıydı. Sadece daha zaman var. Hükümetlerin yeni kanunlar yaparak internet servis sağlayıcıları ve telefoncuları müzik konusunda ellerini taşın altına koymaya ikna etmesi gerekiyor.
Bunun çok uzak olmadığını düşünüyorum. Televizyonlarda biraz da bu yasalar konuşulsa ne iyi olurdu…

2 Comments

 • Kaan 27 September 2010 - 11:38 Reply

  Düşünce güzel, burada tek atlanan nokta, Dünyada ISP’lerin çoğunun batma noktasına gelmiş olması.

  Gittikçe düşen ücretler ve inanılmaz bir hızla artan bant genişliği ihtiyacı (son birkaç yıldır internet artık yazı ve resimden çok ses ve görüntüye odaklandı, bu da ISP’lerin verdiği hizmeti gitgide çok daha maliyetli hale getirirken, son kullanıcı çok daha az para ödemeye başladı) bırakın kârdan pay vermeyi, kâr edememe noktasına getirmiş durumda servis sağlayıcıları.

  Para birilerinden alınmalı ama bu kişiler ISP’ler değil. Belki Google gibi dünya devi bir firmanın bütün hizmetlerini bedavaya verdiği halde, nasıl dünyanın en çok kâr eden şirketlerden birisi olabildiğini düşünürsek, bedava içeriğin (bu içerik müzik de olabilir) bir şekilde paraya dönüştürülebilmesi mümkün. ISP veya değil, para birilerinden alınabilir…

 • Mustafa 28 September 2010 - 22:52 Reply

  Bildiğim kadarıyla Meslek Birlikleri ttnetmuzik vb. müzik sitelerinin şarkı indirme tirajlarına göre telif dağıtmaya başladı. Tabii yeterli mi o da belli değil. En azından şirketler biraz kar ederlerse yeni işler duymaya devam edebiliriz…

 • Leave a reply