Kültürel kıyamet yasa tasarısı!

0 Posted by - 25 April 2010 - KONSER, O OLDU BU OLDU

screen-shot-2010-04-25-at-93839-pm1

Konserler, festivaller, film festivalleri, sportif aktiviteler, partiler, bilumum sosyal kampanyalar vesaire vesaire… Şu anda Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’nun hazırladığı yönetmelik taslağı hayata geçerse bunların hepsi tarih olacak

Yasaların toplumu kötü alışkanlıklardan koruması ve tehlikelere karşı uyarması başka bir şey, devleti elinde sopayla hayatınızın orta yerine dikmesi başka. Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurulu’nun hazırladığı taslak hayata geçerse Türkiye’nin kültür sanat hayatı büyük bir darbe alacak. Zaten yapması iyice zorlaşan bazı işler tamamen imkansız hale gelebilecek.

Nasıl mı? Bu yönetmelikte “Genç: Dünya Sağlık Örgütünün kabulleri kapsamında, onbeş ile yirmidört yaş arası dönem içinde bulunan kişi” diye tanımlanıyor. Ve yine aynı yönetmelikte “Çocukları ve gençleri hedef alan veya bu kişilerin ilgi alanına giren etkinlikler ile bu nev’i etkinliklerin tanıtımında ve etkinliğin gerçekleştirileceği mekanlarda, alkollü içki markaları veya alkollü içki markalarını çağrıştıracak nitelikteki unsurlar kullanılamaz” deniyor.

Yani 24 yaşında kazık kadar insan 18 yaşına gelmemiş ve yasalar önünde yetişkin sayılmayan insanla aynı. Yani diyor ki taslak “Sen daha çocuksun neyi yapıp neyi yapmayacağını bilemezsin ben seni korurum.” Halbuki bu insanlar oy vermeye gelince verdiriyorsun. Aldığın oylar meşru. Kendi başlarına karar alabildiklerinden eminsin. Suç işleyince hapse atıyorsun, yetişkinsin sen diyorsun. Alkole gelince “sen anlamazsın ben seni korurum.”

Neyse bu saçmalığa fazla girmeyeyim. İster AB ister dünya standartı olsun birtakım mercilerin insanların hele ki yetişkinlerin hayatını onlar için onlar adına zorla denetlemesine karşıyım. Sağlık mağlık bahane kontrol manyaklığı şahane.

40’lar yeni 20’ler geyiğinin dünyadaki karşılığı bu olacaksa bırakın dağınık kalsın…

Oy vermeye gelince yetişkin, alkole gelince çocuk!

Buradaki felsefi sorun ayrı bir konu. Bu taslağın yasalaşması halinde ortaya çıkacak sonuçlar ise daha çarpıcı.

Bugün eğlence ve kültür sanat dünyası ticari olarak hiç karlı değil. Bir iki ana akıma dahil işi ve insanı kenara ayırırsanız sponsorsuz televizyon dizisi bile çekilemiyor artık, festival, konser, sergi nasıl yapılsın?

Yani taslak bu haliyle yasalaşırsa konser, kültür sanat festivali falan gibi hiç ticari olmayan ama kamu yararı olan işlerse tamamen durma noktasına gelecek. Daha doğrusu yoruma açık olacak. Bu tip alanlarda sponsorluk yapan firmalar ve sponsorluk alanlar belirsizliğin ve keyfiliğin içine atılacak.

Bu taslak baz alınarak müzik dergilerine ve bilumum genç yetişkin yayına reklam vermenin önünü kestiler, dergiler battı. Televizyonda zaten yasak. Şimdi toptan yok etmeye çalışıyorlar. Buna göre adam istese Efes Pilsen Basketbol takımını bile kapatacak. Maçlara da +18 uyarısı koyacaklar herhalde.

Alkollu içecek markaları pek çok festival ve konsere, sosyal sorumluluk kampanyalarına, müzik yarışmalarına, müzik gruplarının turnelerine birçok etkinliğe çok yönlü sponsorluk yapıyor. Tek tek isim ve marka saymayacağım.

Bir etkinlik düzenlediğinizde yüzde 18 KDV, yüzde 22 eğlence vergisi zaten milleti ezip bitiriyor. Bir de bu yasayla hayat duracak.

Alkole kafayı taktığı kadar bu hükümet ve yetkililer başka temel meselelere konsantre olsaydı belki üniversiteye giriş sisteminin rezilliği çözülürdü. Gençler piyangodan çıkacak, hiç tercih etmedikleri ve okumayacakları bölümlere girmek için yıllarca lisede kafa patlatıp sonra sil baştan dersanelere mahkum edilerek zorla ezberci yapılmazdı.

Bu konuda ne kadar yazsam az. Ama şimdilik bu kadar…

7 Comments

 • Ouz Mehmet 25 April 2010 - 22:22 Reply

  Bu Yönetmelik Yürürlüğe Girerse Eğer, KAOS Resmi Olarak Başlar ve Ahanda Buraya Yazıyorum Bu Hükümet Bir Daha ki Seçimde Festival Kapılarında Oy Toplamaya Başlar.

  Hükümetin Desteklediği Hangi Markalar Ellerini Ceplerine Atıpta Zararına Sponsor Olmuşlar Acaba Böyle Organizasyonlara. ?
  Hala Anlamadılar Bu Ülkenin Ekonomisi ve Düzeni Genç- yani:Genç: Dünya Sağlık Örgütünün kabulleri kapsamında, onbeş ile yirmidört yaş arası dönem içinde bulunan kişi- lere Dayanıyor ve Siz Bu Dayanağa Balta Vuruyorsunuz. Kesin Oturduğunuz Dalı Bakalım, Az Kaldı Çatladı Çatlicak.

  ” Oy vermeye gelince yetişkin, alkole gelince çocuk! ”
  Dengesizlik Burda Başlıyor Zaten…

  Tamam Belki Bu Düşüncenin Altında Yatan Fikirler Bir Nebze Doğrudur ama Bu Kadarda Saçmalık Olmaz. Niye 2 Taraf İçinde İşleri Zorlaştırıyorsunuz ki, Siz Yasakları Koydukça Emin Olun Onları Çiğneyenlerde Olucaktır. ve KAOS Kaçınılmazdır.

 • Sinan Kolat 26 April 2010 - 11:18 Reply

  Benim anlamadığım, Türkiyenin her kesimine gani gani zarar veren bir insan topluluğu, nasıl yarısından tekrar oy (ç)alabiliyor da başa geçiyor? Demokrasi bize gerçekten fazla.

  Bu arada böyle bir yazıya Roskilde’nin fotosunu koyarak beni limboda bırakmış oldun 🙂

  • Mehmet Tez 26 April 2010 - 20:39 Reply

   Aslında resimaltına şunu yazacaktım ama wordpress hata verdi yapamadım. Hala da olmuyor nedense. “Batı’da da alkolden koruyor yasalar insanları. Ama orada Tuborg festival sponsoru olabiliyor ve adını ana sahnenin yanına yazabiliyor…”

 • Tweets that mention Kültürel kıyamet yasa tasarısı! | hafifmuzik — Topsy.com 26 April 2010 - 12:09 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by zumre yılmaz, erdem capar, şafak ongan, Dream Walker, hande hak and others. hande hak said: RT @mehmettez: Kültürel kıyamet yasa tasarısı! – http://hafifmuzik.org/?p=7815 […]

 • CETIN 26 April 2010 - 13:55 Reply

  Bu konunun basında hic islenmemeside acı..Ilk siz yazdınız sanırım..Tesekkurler..

  Etkinliklerde + %10 gibi rüsum vergisi de var..Eklemek istedim..Bunuda etkinligin yapıldıgı belediye alıyor bir nevi harac..

  Turkiye’ye neden su gelmiyor bu gelmiyor diye konusulmasının da temel nedeni bu zaten..Sagolsun Yalnız ve Guzel Ulkemin Tum Yonetimleri

 • mehmet t. akalin 04 May 2010 - 15:09 Reply

  bu tarz (sözde nedendir bilinmeyen ama son zamanlarda iyice artan) eğilimlerin kaynağı ve amacından şüphe duymamak elde değil..

 • özcan 07 January 2011 - 17:39 Reply

  bu yasa yaklaşan faşizmin ayak sesleri gibi. çok umutsuz olmak istemiyorum ama bir şeyler değişmezse yakında karneyle bira almayı da getirir bunlar. sonra artık yeni bir al capone’un doğuşuna tanıklık ederiz. bu sefer ki türkçe konuşacak ama. artık bildiği kadar.

  acil eylem planı öneriyorum.

 • Leave a reply