KURBANLIK SEÇENEKLERİMİZ İÇİN TIKLAYIN!

0 Posted by - 15 October 2013 - O OLDU BU OLDU

Migros’ta sıra bekliyorum. Kasanın üzerinde tıraş bıçağı, çakmak, sigara, sakız, duran “çıkmadan bunları da verelim size son dakikada” rafı vardır ya, orada bir kâğıt; “Kurban Migros’tan alınır.”
Siteye girdim. Fırsatlar-kampanyalar arasından “Kurban seçeneklerini görmek için tıklayınız”ı budum.
Tıkladım.
Cingöz gibi bakan birtakım koç ve dana portreleriyle karşılaştım.
Kuaförlerde kimbilir hangi dergiden kesilmiş, gerçekte var olmayacak kadar düzgün ve steril manken resimleri misali, dizi dizi duruyor temsili kurbanlıklar.
Resmin üzerine geldim.
“Gözat” seçeneğini tıkladım.
Ürün sayfası açıldı.
“Ürünün büyük resmini görmek için üzerine geliniz” yazıyor.
Üzerine geldim. Resim büyüdü.
Büyük resimden iyice inceledim kurbanlık koçu.
12-14 kiloluk koç 575 TL.
Yandaki resmin üzerine geldim. Dana. Onu inceledim.
Yedide birlik hisse 695 TL.
Hemen yanda 16-18 kiloluk koç seçeneğiyle karşılaştırdım. Onun fiyatı 675 TL.
20 lira için fark etmez ben danaya gireceğim dedim.
Hem danada “18-20 kg kemiksiz et” diyor. İki kilo kârdayım.
Sepete ekledim. Adrese teslim kurban seçeneğini tıkladım.
Money Card ile 12 taksit seçeneğine geldim.
Ne Ali Babacan’ın taksite açtığı savaşa aldırış ettim, ne Başbakan’ın “kredi kartı kullanmayın” önerisine kulak astım, ne de faiz lobisine kafayı taktım.
“Büyükbaş hayvan 1/7 hisse 18-20 kilo kemiksiz et”e tıkladım, 12 taksit yaptırdım, Allah’ın izniyle sepeti onayladım (limit yetmedi o ayrı).
***
Murat Ülker dün bizim gazetede Şükrü Andaç’a konuşmuş: “İşimizde muhafazakâr değiliz!” Ne alan. Ülker gibi bir dünya devinin patronundan önemli bir yorum.
Gerçekten de internetten tıklaya tıklaya 12 taksitle kurban alınan bir ülkenin iş dünyasında muhafazakârlıktan söz edilemez. Hatta bu duruma hayli liberal denebilir.
İyi de ticarette son derece liberal bir ortamı hazırlayan, destekleyen hükümet ve ideolojisi, ekonominin bittiği noktada neden vatandaşının muhafazakar olmayan kesimini eziyor, üzüyor, “endişelendiriyor”?
Giyim kuşama dekolteye, etek boyuna karışmalar, dindar nesil yetiştirme vaatleri, filmleri dizileri “düzeltmeler”, milletin çocuk sayısını dikte etmeler, alkol kısıtlaması adı altında yaşam tarzına müdahaleler…
Doymak bilmeyen bir muhafazakar dizayn ve terbiye iştahı….
Size ne kardeşim? Devlet vatandaş dizayn etmez diyen siz değil misiniz? Neden insanları rahat bırakmıyorsunuz?
Muhafazakarlık işe gelince sahiplenilen, işe gelmeyince bir kenara bırakılan bir şey mi? “Aç/kapa” düğmesi var mı? Ya da bazılarımıza bahşedilmiş, belli anlarda devreye giren bir süper güç mü? Bilmiyorum.
İş dünyası dışındaki alanlarda da, internette 12 taksitle kurban satacak liberalliğe kavuşmamız dileğiyle cümleten iyi bayramlar, iyi tatiller diliyorum.

Yazının devamı şurada

No comments

Leave a reply