KURT COBAIN ÖLMEDİ, KULAKLARIMIZDA YAŞIYOR

2 Posted by - 05 April 2013 - O OLDU BU OLDU

19 yıl önce bugün intihar etmeseydi, Kurt Cobain’i 50’sine merdiven dayamış nerdeyse yaşlı bir rock star olacaktı.

Hayatta olsaydi bu yıl Courtney Love’la evliliğinin 22 yılını kutlayacaktı!

Yaşasaydı bu sene kızının 20. yaş günü partisine katılacaktı.

1991 yılında çıkardıkları “Nevermind” albümüyle dünyada 10 milyondan fazla satan Nirvana grubunun solisti Cobain için klişe bir deyimle “şöhretin bedeli” gerçekten de çok ağır oldu. Gerçi Cobain’in şöhretinin bedeli bizim için de ağır oldu.

Cobain, 5 Nisan 1994 yilinda kızı Frances Bean ve tüm sevenlerini arkada bırakarak, 27 yasinda çekip gitti.

Ölümünün hemen ardindan Cobain’in annesi, hakli olarak “Kurt de gitti ve o aptal kulübe katıldı” dedi. Cobain’in annesinin bahsettiği, Rock’n Roll dünyasının kalplerimizi dağlayan, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Brian Jones ve Jim Morrison’un son olarakta Amy Winehouse’un da üyesi olduğu 27’sinde ölenler klubüydü.

İntiharı yeterince canımızı acıtmıyormuş gibi, giderken bir de bu dünyadan ne kadar bıktığını anlatan ,intihar notu niteliğindeki “You know you’re right” adlı şarkısını bıraktı. (Şarkının Türk Rock tarihindeki karşılığı için Yavuz Çetin – Yaşamak İstemem’e bakınız)

Giden ama asla unutulmayan Cobain’in popülaritesi geçtiğimiz 19 yıl içinde hiç azalmadı. Ölümünden sonra Cobain’in doğum yeri olan “Aberdeen’e hoşgeldiniz” tabelasına şarkılarından birinin adı olan “Come As You Are” ibaresi not düşüldü.

photo 2
Adına sayısız belgeseller yapıldı. Şu anda gündemde bir film projesi var.

Eşi Courtney Love, Cobain’in şarkılarının haklarının bir kısmını satarak “sanat borsası” kavramına yükselen bir değer, yeni bir boyut getirdi.

Hatta son zamanlarda, anısına “Come As You Are” adlı bir müzikal yazıldı. Müzikalde ailesinin boşanmasından sonra kafası karışan, Nirvana’nın solisti Kurt Cobain ya suç isleyerek topluma zararlı bir birey olacak ya da müzik yaparak hem kendi hem de bizim ruhumuzu kurtarmaya çalışacaktır. Cobain müziği seçer. Ancak hiç ummadığı ve istemediği bir üne kavuşan Cobain, suç işlememeyi tercih ettiği halde hapisaneye düşer. Şöhretin bir getirisi/götürüsü olarak kendisi için yaratılan yapay bir hapishanede yaşamaya başlar.

Zamanla Cobain, sevdigi ve güvendiği insanların, yani eşi Courtney Love ve Nirvana grup arkadaşlarının ego savaşları arasında iyice mundar olur. Ruhunu arındırabilmek icin kendisini çarmıha gerdirme planları yapmaktır. En sevdiğimiz süper kahraman, en sevdiğimiz müzisyen Kurt Cobain bizim günahlarımız uğruna kendisini feda etmek üzeredir. Popüler kültür altın saçlı çocuğu kurban etmemizi ister. Acaba Cobain kurtulabilecek midir?

Hazin sonu hepimiz bilsek de bu hüzünlü müzikale alternatif sonlar yazmaktan bir türlü vazgeçemiyoruz. Gönül Cobain gibi iyilerin kazandığı, kötülerin bile ölmediği çok mutlu bir son istiyor işte.

Varsın ölümünün ardindan 19 yıl geçsin, Cobain kalbimizde ve kulaklarımızda hala yaşıyor.

No comments

Leave a reply