Lana Del Rey İsrail konserini süresiz olarak erteledi

0 Posted by - 01 September 2018 - O OLDU BU OLDU

Son yıllarda müziğin siyasetle yolunun en sık kesiştiği konulardan biri olan kültürel boykot meselesi yine gündeme oturdu. Amerikalı sanatçı gelecek hafta gerçekleşecek olan Meteor Festival’de sahneye çıkmayacak.

Kendisini birkaç haftadır dozu düşük fakat içeriği kuvvetli bir tartışmanın içerisinde bulan Lan Del Rey, İsrail’e kültürel boykot uygulanmasını savunan BDS hareketinin, özellikle de Roger Waters’ın konseri iptal etmesi yönündeki telkinlerine maruz kalmıştı. İkilinin sosyal medya üzerinden karşılıklı yayınladığı mesajların ardından “Bazen uygulamaları bize ters gelen hatta can güvenliğinin bile zayıf yerlerde konser verebilir ama biz müzisyeniz ve hayatımızı yollarda olmaya adadık…” diyerek konsere gideceğini bir defa daha yineleyen Amerikalı müzisyen, Waters’ın önerisini de dikkate alarak Filistin bölgesini ziyaret edeceğini duyurmuştu.

Dün gece Twitter’dan yeni bir mesaj paylaşan (yukarıda) Lana Del Rey son kararını verdi ve hem İsrail hem de Filistin’de konser verme talebi kabul edilene kadar Meteor Festival gösterisini ertelediğini duyurdu. “İki bölgedeki hayranlarıma da eşit davranmak zorundayım” diyen ve bu talebinin İsrail’li yetkililer tarafından geri çevrildiğini ima eden sanatçının 6-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlikte sahne almayacağı kesinleşti. Festival yönetimi ise konuyla ilgili kısa bir açıklama yayınlayarak olayı doğruladı ve Lana Del Rey’i Festivali baştan beri basının ilgisini çekmek için kullanmakla suçladı.

İsrail’in Suriye ve Lübnan sınırına yakın bir bölge olan Lehavot HaBashan’da gerçekleşecek olan Meteor Festival’de A$AP Ferg, Flying Lotus, Kamasi Washington, Dj Koze, Mura Masa, Nina Kraviz, Pusha T, Soulwax, Erol Alkan ve Selda Bağcan & Boom Pam gibi onlarca isim sahne alacak. Festivalle ilgili bilgilere buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply