LED ZEPPELIN – STAIRWAY TO HEAVEN ÇALINTI MI?

0 Posted by - 22 May 2014 - O OLDU BU OLDU

Efsanevi Stairway To Heaven şarkısı, Los Angeles’lı Spirit adlı grubun “Taurus“ şarkısından mı araklandı? Amerika’lı grup Spirit´in avukatlarına göre “Evet“

Aslında hikaye oldukça tanıdık; bir grubun şarkısı başka bir grubun şarkısına biraz fazla benzer tınlar. Olaylar gelişir. Tartışma büyür. Ancak söz konusu grup Led Zeppelin, şarkı ise 43 yıldır barlarda, radyolarda, kısacası her yerde çalan megahit “Stairway to Heaven” ise, olaylar biraz fazla karışır.

1971 yılı çıkışlı Led Zeppelin şarkısı “Stairway to Heaven” ve 1968´de piyasaya sürülen “Taurus” adlı Spirit’in enstrümantal şarkısının benzerliği zaten müzik severler tarafından yıllardır konuşulmaktaydı. Ancak bu iki şarkının benzerliği artık müzisyenler tarafından barlar veya blog’larda tartışılmak yerine, avukatlar arasında mahkeme salonlarında tartışılacak.

Bloomberg Businessweek`te yayınlanan bir rapora göre , dava 1997 yılında hayatını kaybeden Spirit grubunun gitaristi ve Taurus`un bestecisi Randy California adına kurulan vakfın yetkilileri tarafından açıldı.

Davayı açan avukat Alexander Malofiy Francis, mahkemeye başvurma amaçlarının Randy California`nın adının Stairway to Heaven`ın bestecisi kayıtlara geçmesi olduğunu hatta bunun için çok geç bile kalındığını söylüyor.

Avukat Francis, Bloomberg Businessweek`e verdiği röportajda söz konusu davada çok büyük paraların söz konusu olduğunu da inkar etmiyor. Francis “Stairway To Heaven kültürel, finansal ve müzikal olarak çıktığı günden bu yana çığ gibi büyümektedir. Söz konusu şarkı, Conde Nast Portfolio dergisine göre 2008 yılına kadar telif ve satışlardan en az 562 milyon dolar kazanç getirmiştir.“ diyor.

Ancak kimilerine göre şarkı hırsızlığı iddialarının zamanlaması manidar. Özellikle Led Zeppelin`in bu yaz piyasaya çıkarmaya hazırlandığı ve Stairway To Heaven`ı da içeren albümler ve milyonlarca dolar söz konusuyken… Hatta dava kaybedilse bile vakfın adı yeni piyasaya sürülen Led Zeppelin albümleriyle eş zamanlı anılacak ve Randy California vakfının reklamı yapılmış olacak.

Merhum Randy California hayattayken iki şarkı arasındaki benzerlikten pek söz etmemiş. Birçok kişiye göre Randy zaten sessiz sakin bir insanmış. Ancak ölmeden önce Listener dergisine verdiği röportajda Randy konuyu şöyle anlatıyor.

“Eğer iki şarkıyı da dinlerseniz, kararı kendiniz verebilirsiniz. Ben bunun bir soygun olduğunu söyleyebilirim. Led Zeppelin üyeleri bu şarkıdan milyonlarca dolar kazandılar ve bana bir teşekkür bile etmediler, ‘Sana bunun için biraz para ödeyebilir miyimiz?’ demediler. Bu benim içimde bir yaradır. Belki bir gün vicdanları onları bu konuda bir şeyler yapmaya zorlayacaktır. Bilemiyorum.”

Spirits grubuna göre, Led Zeppelin şarkıyı ilk olarak Amerika turnesindeyken duymuş ve “ödünç“ almış.
NPR`den müzik yazarı Ann Powers 2011 yılında “Stairway To Heaven” şarkısının piyasaya sürülüşünün 40. yıldönümünde yazdığı yazıda “ İki şarkı arasında birbirine benzeyen unsurlar olabilir veya olmayabilir. Ancak şu bir gerçektir ki Led Zeppelin`den başka hiç bir grup o akorları böyle bir başyapıta dönüştüremezdi“ demiş.

2001 yılında ünlü müzik eleştirmeni Will Shade ise Perfect Sound Forever dergisinde yayınlanan makalesinde Led Zeppelin`in efsanevi gitaristi Jimmy Page`in adının bundan önce de şarkı hırsızı olarak anıldığını hatırlatıyor. Müzik yazarı Shade, Stairway To Heaven`ın Chocolate Watch Band`in ‘And She’s Lonely` şarkısıyla ‘benzerlikler’ taşıdığını yazmış. Ve Page`in Yardbirds`le Chocolate Watch Band`ın birlite turneye çıktıkları dönemlerde bu şarkıyı yürüttüğünü iddia etmiş.

Davanın görülmesi ve sonuçlanması elbette biraz zaman alacaktır. Ancak Sprit`in gitaristi Randy California`nın da röportajında belirttiği gibi şarkının çalıntı olup olmadığına dinleyerek kendi kararınızı kendiniz verebilirsiniz.

-Tülay Kalyon-

1 Comment

  • LED ZEPPELIN’İN BAŞI “STAIRWAY TO HEAVEN” DAVASI İLE DERTTE | hafifmuzik 20 October 2014 - 15:03 Reply

    […] Mayıs ayında ABD’nin Pennsylvania eyaletinde efsane İngiliz rock grubu Led Zeppelin aleyhine bir dava açılmıştı. Grubun unutulmaz şarkısı “Stairway to Heaven”ın çalıntı olduğu iddia edilen […]

  • Leave a reply