Led Zeppelin’e bir defa daha mahkeme yolları gözükebilir

0 Posted by - 20 March 2017 - O OLDU BU OLDU

İki yıllık bir soruşturma döneminin ardından geçen Haziran ayında İngiliz grup lehine karara bağlanan “Stairway to Heaven” davası bu defa da temyiz mahkemesinin masasında.

Şarkının esinlendiği iddia edilen Taurus adlı parçanın 1997 yılında hayata veda eden bestecisi Randy California’nın ticari haklarını koruyan miras yöneticisi Michael Skidmore tarafından yapılan başvuru, 15 Mart’ta Los Angeles’taki üst mahkemeye teslim edildi.

90 sayfalık başvuruda kararı veren mahkeme heyetinin kritik hatalar yaptığını ve sekiz kişilik jürinin teknik bir konu hakkında yanlış bilgilendirildiğini iddia eden Skidmore, Taurus‘un Jimmy Page bestesi Stairway to Heaven‘a benzeyen orjinal versiyonunun bütün bir biçimde jüriye dinletilmediğini de başvurusuna ekledi.

Başvuru dilekçesi, alt mahkemenin kararının bozulmasını, davanın tekrar görülmesini ve davacı tarafın ödemesi gereken yaklaşık 800 bin dolarlık masrafın iptal edilmesini talep ediyor. Üst mahkemenin vereceği kararın önümüzdeki haftalarda belli olacak.

No comments

Leave a reply