LED ZEPPELIN’İN BAŞI “STAIRWAY TO HEAVEN” DAVASI İLE DERTTE

0 Posted by - 20 October 2014 - O OLDU BU OLDU

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD’nin Pennsylvania eyaletinde efsane İngiliz rock grubu Led Zeppelin aleyhine bir dava açılmıştı. Grubun unutulmaz şarkısı “Stairway to Heaven”ın çalıntı olduğu iddia edilen davayı, 1968 yılında Spirit adlı gruptayken “Taurus” adlı şarkıyı besteleyen Randy Craig Wolfe’nin varisleri açmıştı.

Davacılar söz konusu şarkının Led Zeppelin’den 3 yıl önce, yani 1968’de yapıldığını ve aynı sene Spirit ile turneye çıkan Led Zeppelin tarafından çalındığını iddia ediyor. Mahkemede davalı taraf olan Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones, Super Hype Publishing Inc. ve Warner Music Group adına müdahil olan avukat ise, davalıların İngiliz vatandaşı oldukların, Pennsylvania’da hiç bir mülk ve yatırımlarının olmadığını beyan ederek davanın düşmesi veya başka bir mahkemeye aktarılmasını talep etmişti.

Dün ara kararı açıklayan bölge mahkemesi yargıcı Juan Sanchez, davacıların Doğu Pennsylvania’da bulunduğunu ve söz konusu şarkı ile bu bölgede milyonlarca dolar gelir elde edildiğini söyleyerek, davanın devamına karar verdi.

İki şarkıyı da dinleyin, kararı siz verin:

No comments

Leave a reply