Led Zeppelin’in Stairway to Heaven davasında jüri belli oldu

0 Posted by - 15 June 2016 - O OLDU BU OLDU

İki yıl önce ABD’nin farklı eyaletlerinde mahkemeye taşınan çalıntı şarkı iddiası için Los Angeles’da görülen dava bütün müzik dünyasının gözünü kulağını buraya çevirmesine neden oldu.

- Jimmy Page -

– Jimmy Page –

Neredeyse yarım yüzyıldır modern müzik tarihine sayısız hit şarkı kazandıran İngiliz grubun 1971 tarihli parçası “Stairway to Heaven”ın aslında Los Angeles kökenli saykodelik ekip Taurus’un Spirit adlı eserinden kopyalanarak yapıldığı iddası aslında ilk defa, grubun 1997 yılında hayata veda eden gitarsti Randy California tarafından bir röportaj sırasında dillendirilmişti.

California’nın ölümünden yıllar sonra mirasçıları adına davayı açan avukat Francis Malofiy’nin iddiasına göre ise parça 1968 yılında, yani Led Zeppelin’den üç yıl önce Taurus tarafından yapıldı ve o yıllarda Led Zeppelin ve Taurus’un aynı etkinliklerde sahneye çıktıklarını gösteren el ilanları bile var.

- Robert Plant -

– Robert Plant –

Konuyla ilgili The Guardian‘a konuşan hukukçu ve telif uzmanı Larry Iser’a göre ise mahkeme ve jüri aslında şarkının çalıntı sayılamayacağı konusunda bir eğilime sahip fakat Page ve Plant’i mahkeme salonunda bizzat gözleyerek ve bestenin yapıldığı anların hikayesini onların ağzından dnleyerek olayla olan duygusal bağlarını görmek istiyor. Eğer ikili mahkeme oturumuna katılmayı reddedip sadece avukatlarını gönderselerdi, jüri birşeyler sakladıklarını düşünebilirdi.

Davanın Los Angeles’taki oturumlarına katılmak için konserlerini iptal eden Robert Plant ve Jimmy Page’in de hazır bulunduğu mahkeme salonunda dün jüri seçimi yapıldı.

Toplam 14 aday arasından, daha önce Led Zeppelin hayranı oldukları belirlenenler elenince yaşları 20 ve 60 arasında değişen dört erkek ve dört kadın aday jüri olarak atandı.

Tüm hafta sürecek olan mahkeme sonucunda, davacı tarafın iddiasına göre, yapıldığı günden bu yana 500 milyon doların üzerinde ciro elde eden şarkının hak sahipliği hakkında bağlayıcı bir karar verilecek.

İki şarkı da aşağıda, dinleyin ve kararı siz verin.

(Mahkeme salonuna ait çizimler The Guardian‘dan alınmıştır.)

No comments

Leave a reply