Lemmy 70 yaşında hayata veda etti

0 Posted by - 29 December 2015 - O OLDU BU OLDU

Ian Fraser Kilmister, yani yaklaşık 40 yıldır herkesin onu tanıdığı adıyla Motörhead’in “Lemmy”si dün gece kansere yenik düştü.

İlk olarak Lemmy’nin yakın dostu, yapımcı Eddie Trunk tarafından duyurulan haber daha sonra, içlerinde Ozzy Osbourne’un da olduğu birçok arkadaşı tarafından doğrulandı.

İlerleyen saatlerde grubun resmi Facebook sayfasında yayınlanan açıklamada ise, Lemmy’nin kanser olduğunu çok kısa bir süre önce öğrendiği (26 Aralık) ve öldüğü sırada evinde ailesiyle birlikte en sevdiği video oyunun başında olduğu ifade edildi. Mesajın devamında ise ekip, “Ölümünün bizi nasıl üzdüğünü ve şoke ettiğini anlatacak kelime bulamıyoruz. Söylenecek çok şey var ama şimdi onun için dua etme vakti” diyerek Motörhead fanlarını bildilendirdi.

Uzun süredir, kalp yetmezliği ve hematom gibi birçok farklı sağlık sorunu ile de uğraşan Lemmy, hastalıklar nedeniyle grubun birçok gösterisini iptal etmek zorunda kalmış fakat öldüğü güne kadar müzikte aktif kalmayı başarmıştı.

24 Aralık 1945’te İngiltere’nin Staffordshire kentinde dünyaya gelen Lemmy, kompozitör Ian Fraser’ın ifadesine göre, seyrettiği bir Beatles konserinden sonra müzik yapmaya karar verdi. Bir süre farklı gruplarda gitar çalan ve 1972 yılında Londra kökenli grup Hawkwind’de ilk bas gitar tecrübesi ile tanışan İngiliz müzisyen üç yıl sonra Motörhead’i kurdu ve aralıksız 40 yıl boyunca gitar, bas ve vokalde rock müziğe damga vurdu.

Bugüne kadar 22 albüm yapan grubun son çalışması olan 13 parçalık “Bad Magic”, geçtiğimiz Ağustos ayında piyasaya sürülmüştü.

No comments

Leave a reply