Leonard Cohen ve Marianne Ihlen aşkı belgesel oldu, ilk gösterim Ocak’ta

1 Posted by - 29 November 2018 - O OLDU BU OLDU

Ölümünün üzerinden iki yıl geçen Kanadalı şair ve müzik adamının “Hayatının aşkı” olarak tanımlanan Marianne Ihlen ile geçirdiği yılları konu alan dokümanter film Ocak ayında ilk gösterimini yapacak.

Son yılların en çok ilgi gören bir başka belgesel yapımı “Whitney: Can I Be Me”ye de imzasını atan İngiliz yönetmen/yapımcı Nick Broomfield’in elinden çıkan “Marianne & Leonard: Words of Love”, 24 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek 2019 Sundance Film Festivali‘nin programında yerini aldı.

Kanadalı sanatçının, bir dönem hayatını paylaştığı ve So Long, Marianne, Bird on the Wire, Hey, That’s No Way to Say Goodbye gibi şarkılarına da ilham kaynağı olan Norveçli sevgilisi Marianne Ihlen’e ölümünden hemen önce oldukça duygusal bir veda mektubu yazdığı ortaya çıkmış ve Ihlen’e ölüm döşeğindeyken ulaşan mektubun okunmasından dört ay sonra da (7 Kasım 2016) Cohen hayata gözlerini yummuştu. Belgesel yapıma konu olan aşkın son belgesi olan mektubun çevirisi aşağıda.

“Evet Marianne, artık yaşlı vücutlarımızın bizi terk etmeye başladığı bir yaştayız ve sanırım ben de kısa süre sonra seni takip edeceğim. Şunu bil ki, çok yakınındayım ve elini uzattığın anda benimkine ulaşacaksın…”

“Ve biliyorsun ki her zaman senin güzelliğini ve bilgeliğine aşıktım. Fakat bunları çok fazla söyleme ihtiyacı hissetmedim çünkü sen bunları her zaman biliyordun. Artık sana harika bir yolculuk diliyorum. Elveda eski dostum. Sonsuz aşkım… Yolun sonunda görüşürüz.”

Ihlen ve Cohen, 1960 yılında Yunanistan’ın Hydra adasında tanışmış ve yedi yıl süren romantik bir birliktelik yaşamıştı.

<<< MEHMET TEZ'İN LEONARD COHEN'İN ARDINDAN YAZDIKLAR: "ŞİİRLERLE, ŞARKILARLA..." >>>

<<< LEONARD COHEN'İN UNUTULMAZ BERLİN GÖSTERİSİ: "COHEN KONSERİ DEĞİL, COHEN FESTİVALİ!" >>>

No comments

Leave a reply