Live Nation denizleri korumak için plastik pipete savaş açtı

0 Posted by - 23 April 2018 - ÇEVRE, O OLDU BU OLDU

Her yıl dünya üzerindeki binlerce açık hava festivalini ziyaret eden milyonlarca insan arkasında dağ gibi çöp bırakıyor ve son yıllarda daha çevreci etkinlikler için kolları sıvıyan konser sektörü de bu konuda somut adımlar atmaya başladı.

Özellikle ABD’deki canlı gösteri piyasasının büyük kısmına hakim olan Live Nation, aldığı yeni bir kararla birlikte sahibi olduğu 45 tesiste plastik pipet kullanımını yasakladı. Çevreci örgüt Lonely Whale ile birlikte yürütülen projeye göre bundan böyle bu 45 tesiste kullanılacak kağıt pipetler sayesinde her yıl çok daha az miktarda plastik doğaya karışacak.

Lonely Whale’in verdiği rakamlara göre sadece plastik pipet tüketimi yüzünden okyanuslara yılda 10 milyon ton atık plastik salınıyor ve kurumun iddiasına göre okyanuslardaki kirlenme bu hızla sürerse 2050 yılında denizlerde balıktan çok plastik olacak.

Benzer önlemleri alan Britanya festivallerinden Glastonbury 2019’dan itibaren plastik şişe kullanımını yasaklayacağını duyurmuş ve geçen hafta da 60 bağımsız müzik festivali yönetimi 2021 yılında başlayacak uygulamayla plastik pipet ve şişelerin festival alanına alınmayacağını açıklamıştı.

No comments

Leave a reply