Lorde’a Grammy gecesi sansür mü var?

9 Posted by - 28 January 2018 - O OLDU BU OLDU

Müzik endüstrisinin en prestijli ödülü olarak kabul edilen Grammy’ler bu gece sahiplerini bulacak ve kazanan isimler kadar merak edilen bir konu da tören sırasında gerçekleşecek olan gösteriler.

Uzun süredir Amerikan gösteri dünyasında tartışılan ve Grammy için de bazen dile getirilen kadın ayrımcılığı meselesi bir yeniden gündemde. Bu defa fitili ateşleyen isim ise geçen yıl yeni albümü Melodrama ile geri dönen ve bu geceki adaylar arasında yer alan Lorde’un annesi Sonja Yelich.

Variety’de çıkan habere göre törende solo performans sergilemek isteyen fakat sadece Tom Petty için organize edilen anma sırasında diğer sanatçılarla birlikte sahneye çıkmasına izin verilen Lorde, kadın olmasının bu kararda etkili olduğuna inanıyor. Grammy ödül törenlerinde en iyi albüm dalında aday olan sanatçıların sahnede performans sergilemesi olağan kabul edilmesine rağmen bu hakkı kullanamayan Yeni Zelandalı müzisyenin annesi dün Twitter hesabından bir gazete haberi paylaşarak fikirlerinin bu yönde olduğunu doğruladı.

Mesajda yer alan New York Times haberine göre son altı yılda toplam 899 kişi Grammy’ler için aday oldu ve bunun sadece %9’u kadındı. Bu yıl tek kadın aday Lorde olmasına rağmen sahneye çıkmasına da izin verilmedi.

Ödül töreni Türkiye saatiyla Pazar günü gece yarısından sonra (00:30) New York – Madison Square Garden’da başlayacak ve sabaha karşı son bulacak. Tv yıldızı James Corden’ın sunacağı törendeki adayları merak edenler için link burada.

No comments

Leave a reply