LOU REED HAKKINDA AZ BİLİNEN 6 ŞEY

0 Posted by - 27 October 2014 - O OLDU BU OLDU

Andy Warhol’le tanışmadan iki gün önce, bir yılbaşı gününde çalıştıkları için memnuniyetsiz halde sahnedeydiler. Velvet Underground, o gün son kez çıktı hep çaldıkları Cafe Bizzare’in sahnesine. Çünkü kafe sahibi onlara, “The Black Angel’s Death Song”u bir kez daha çalarlarsa kovulacaklarını söylemişti. Tabii ki çaldılar.

Lou Reed, cinsel eğilimlerinden rahatsız olan ailesi tarafından psikiyatrik tedavi görmeye zorlandı. Bir haftada tam üç kez elektroşok müdahalesine maruz kalan Reed, bu berbat deneyimi “Kill Your Sons” isimli şarkısında şöyle anlatıyor:

“All your two-bit psychiatrists / Are giving you electroshock / They said they’d let you live at home with mom and dad / Instead of mental hospitals / But every time you tried to read a book / You couldn’t get to page seventeen / Cos you forgot where you were / So you couldn’t even read.”

Lou Reed 70’ler New York punk akımının öncü isimlerinden biriydi ve gerçek bir rock ikonuydu. Onu efsanevi kılan, söz yazarlığı alanındaki yetkinliğiydi. Reed’in şairane tarafı bir rastlantı değil. Hemşerisi ve Amerikan edebiyatının saygın isimlerinden Norman Kingsley Mailer, kendisinin ilham kaynaklarından biri. Lou Reed’in “Street Hassle” adlı solo albümünde yer alan “I Wanna Be Black”, Mailer’ın “The White Negro” adlı denemesinden yola çıkarak yazılmış.

“I Wanna Be Black.” The opening lines go like this: “I wanna be black / Have natural rhythm / Shoot twenty feet of jism too / And fuck up the Jews.”

Reed’in edebiyata olan yatkınlığından devam edelim. Syracuse University’de ders aldığı isimlerden biri de Delmore Schwartz isimli Amerikalı şair. Schwartz “In Dreams Begin Responsibilities” adlı öyküsü ile tanınıyor. Reed, Schwatz için “The greatest man I ever met” diyor.

Lou Reed bir döneme damgasını vurmasına vurdu ama zamansız bir sanatçıydı. O sebeple yıllar geçse de alt kültür ondan her zaman beslendi. Birçok filmde müzikleri kullanıldı. Aralarında Natural Born Killers ve Transpotting gibi hastası olduğumuz işler var. Natural Born Killers’da, “Sweet Jane”in Cowboy Junkies uyarlaması, Tranispotting’de “Perfect Day” ve Kiling Them Softly’de “Heroin” ile yer aldı.

Metallica’dan Pavarotti’ye kadar uzanan genişçe bir müzisyen listesi var, Lou Reed’in birlikte müzik yaptığı. Reed’in ortaklık gerçekleştirdiği son iş Metallica ile kaydettikleri “Lulu” isimli albümdü. Videoda Pavarotti ile “Perfect Day”i söylüyorlar.

BONUS: Günün kalanını Lou Reed ile geçirmek isterseniz, 1973 çıkışlı “Berlin” isimli solo albümünü tavsiye ederiz. Bob Ezrin denetiminde kaydedilen albüm, Lou Reed’in glam’den ziyade art-rock’a yakın durduğu bir çalışma.

No comments

Leave a reply