Manga Berlin’e neden iki kişiyle gitti?

0 Posted by - 21 November 2009 - O OLDU BU OLDU

fft16_mf432265

Manga asker kaçağı falan değil. Grubun menajerine göre Manga, MTV Türkiye grubun tamamını Berlin’de ağırlama konusunda kararsız kaldığı için orada iki kişi temsil edildi. Bir defa bunu söyleyelim, sonra detaylara girelim.
Grubun Avrupa’nın en iyi sanatçısı ödülünü aldığı gecenin ertesi Berlin’den (tabii ki rötarlı kalkan) THY uçağında İstanbul’a dönerken Hadi Elazzi’yle karşılaştım. Hadi Manga’nın olduğu gibi Emre Aydın’ın da menajeri. Son iki yıldır MTV’nin en iyi sanatçı ödülü hep onun sanatçılarına gidiyor yani. Ve ben karşımda keyiften dört köşe olmuş birini beklerken sıkıntılı biri vardı.
Özetle aktarmam gerekirse “MTV bizi üzdü” dedi Hadi. MTV baştan beri grubun tamamını ödül törenine götürme konusunda kararsız davranmış. “Sadece solist gitsin, diğerleri çalgıcı değil mi?” olarak özetlenecek bir yaklaşımla karşılaşmışlar. Ben bu anlayışın 1980’lerin Türkiye’sinde kaldığını düşünüyordum. “Eğer MTV 2009 yılında bu şekilde düşünüyor, grup hadisesini bu şekilde yorumluyorsa vay halimize. Ayrıca koca MTV’nin parası mı yok ki ödül alan sanatçısını ağırlamak için iki kuruşun hesabını yapıyor?” gibi sorular beliriyor tabii insanın kafasında…

MTV’ye göre sorun vize
Grup önce törene katılmamayı düşünmüş. Son anda bir skandal önlenmiş. Manga’nın elbette kendi biletini alacak ve otel parasını verecek kadar parası vardır. Ve elbette sorun para değil, yaklaşım anladığım kadarıyla.
Hadi’nin anlattıklarını elbette MTV’ye de açıp sordum. Oradan aldığım yanıt grubun sadece törene katılan iki üyesi Ferman (Akgül) ve Cem’in (Bahtiyar) vizesinin uygun olduğuydu. Diğerleri için başvuru yapıldığı ancak konsolosluktan zamanında vize çıkmadığı söylendi. Aynen aktarmış olayım.
Benim anladığım MTV Manga’yı üzmüş. Grup, tatsızlık olmasın diye iki üyeyle de olsa katılmayı kabul etmiş. Diğer üyelerin ve özellikle de Manga’nın en önemli üyelerinden Yağmur’un orada olmaması çok şaşırtıcıydı zaten. Bu işe sinir olduklarını ve protesto etmek için törene katılmadıklarını düşünüyorum. Tören sonrası MTV’nin after party’sine gelip orada eğlenmek ve dünya sanatçılarıyla tanışıp fikir alışverişinde bulunmak yerine dürümcüye gitmelerinin nedeni de bu olsa gerek.
Asker kaçağı meselesine gelince. Bu adı hiç açıklanmayan “gruba yakın bir kaynak” ibaresi son zamanlarda çok değişik haberler yaptırıyor. “Madem birini ihbar etmeye niyetiniz var, bari iyi araştırın” demek geliyor insanın içinden. Gruptakilerin askerlik durumunu bilmem. Avukatlıklarını da yapacak halim de yok. Bildiğim şey, törenden bir ay önce hep beraber Rotterdam’a gittikleri ve
2 Ekim’de orada bir konser verdikleri. Hafif Müzik’in yorumu böyle…

No comments

Leave a reply