Mark Ronson’ın başı yine “Uptown Funk” ile dertte

0 Posted by - 14 September 2017 - O OLDU BU OLDU

2014 yılında çıkan ve hemen ardından bütün dinlenme ve izlenme rekorların altüst eden Grammy ödüllü “Uptown Funk”ın başı o tarihten beri telif davalarından kurtulmuyor. Listeye önceki gün yeni bir iddia daha eklendi.

Amerikalı funk grubu Zapp’in 1980 tarihli parçası “More Bounce to the Ounce”un ticari haklarını elinde bulunduran Lastrada Entertainment adlı şirket, Uptown Funk’ın kendi parçalarından kopya edildiğini iddia ederek mahkemeye başvurdu. Davacı taraf, ellerinde teknik delillerin yanı sıra, Ronson’un Zapp ve Roger Troutman’a hayran olduğunu söylediği bir de röportaj olduğunu ifade ediyor.

1999 yılında hayata veda eden Roger Troutman’a ait olan bestenin hakları için hukuk savaşı başlatan şirketin resmi başvurusunda, Mark Ronson, plak şirketi ve dijital müzik platformlarının yanı sıra şarkının söz yazarı Philip Martin Lawrence ve prodüktörü Jeff Bhasker da davalı olarak yer alıyor. Şarkıyı seslendiren diğer ortak Bruno Mars ise şimdilik listede yok. İddia sahibi Lastrada Entertainment, davalıların söz konusu şarkı üzerinden hala kar ettiğini belirterek, Uptown Funk’ın çıktığı tarihten bu yana doğan zararının karşılanmasını talep ediyor.

Bruno Mars daha önce de aynı şarkı için Collage‘ın 1983 tarihli şarkısı “Young Girls”, The Gap Band‘in 1979 çıkışlı hit parçası “Oops Upside Your Head” ve Sequence‘ın yine 1979’da piyasaya sürdüğü “Funk You Up” için benzer suçlamalara maruz kalmıştı.

Merak edenler için son davaya konu olan Zapp imzalı “More Bounce to the Ounce” aşağıda.

No comments

Leave a reply