Masasız esnafın dramı (!)

0 Posted by - 30 July 2011 - O OLDU BU OLDU

20110730-112846.jpg

Madem her türlü cemaatçiliğe karşıyız, o halde “AK Parti ne yaparsa hemen karşı çıkalım” diyerek asıl meseleyi ıskalamayalım. Herkesin içinden söyleyip yüksek sesle dillendiremediğini ifade edelim…

Sandalyesiz ve masasız kalan Asmalımescit esnafının dramı pek kimsenin umurunda değil. Hatta herkes içten içe “oh olsun” bile diyor. Ama linç edilmemek için bunu telaffuz edemiyor. İster kızın ister küfredin, durum bu.
Çünkü meselenin yaşam tarzı falan değil belediyeyle esnaf arasındaki ticari bir itiş kakış, bir danışıklı dövüş olduğunu herkes az çok tahmin edebiliyor.
Hoş esnaf diyoruz ya. Esnaf da değil milyon dolarlık işletmeciler bunlar.
Asmalımescit uzun zamandır dev bir açık hava barı gibi. Ya da dev bir restoran mahalle. İstanbul’un bütün görgüsüzlerinin kazıklanmaya gittiği bir yer. Yerlerden biri…
Görgüsüz olmak da kazıklanmak da suç değil. Ama bu durum bir semtin ırzına geçiyorsa benim itirazım var.
Daha fazla kazık yiyen müşteri, daha fazla kâr. İşletmecilerin neticede istediği bu.
Bunun için semti oymaya, her taşını sömürmeye razılar. Yeter ki 30 liraya kaşarlı tost, 50 liraya bir bardak içki satsınlar.
‘Yaşam tarzı’ gazı
Semtin eskisi ve yeni yüzünün temeli Babylon, ilk açılan barlardan mahalle barı tadındaki Otto, az sayıda kalmış bilinçli işletmeler ve eski toprak meyhaneleri çıkarın, semtin tamamında manzara bu.
Son iki yıldır semt için daha da fena bir şey oldu. Sigara yasağı geldi. Asmalımescit dev bir sigara odasına dönüştü.
Oraya artık ne yemeye, ne içmeye, ne eğlenmeye, ne birileriyle muhabbete, ne konser izlemeye gidiliyor. Oraya elde bir içkiyle kapının önünde durup sigara içmeye gidiliyor. Duman altı olmadan çiğnenmeden, ezilmeden birilerinin masasına meze olmadan yürümek bile mümkün değil.
Semtte yaşamlarını sürdürmeye çalışanların ise seçeneği bol. Ya her gece gürültü ve keşmekeşten sinir krizi geçirecek ya da “sandalyesiz kalan esnaf”ın yaşam tarzı devam etsin diye buradan defolup gidecekler.
Şimdi bunu eleştirmek, bir düzen, bir kontrol olsun demek suç mu? Yanlış mı?
Belediyenin apar topar, kafa göz yararak dahi olsa bir çekidüzen verme çabasını yaşam tarzına müdahale ya da “Ramazan önlemi” diye yutturmak doğru mu?
Kardeşim siz Asmalımescit’in yaşam tarzının ırzına geçerken, açgözlülükle önünüze gelen her şeyi kırıp dökerken iyiydi de şimdi biri kuralsızlığa dur dedi diye mi kötü oldu her şey? Her şey şahaneydi de belediye mi işi bozdu yani?
Bunu yapan, AK Parti öcüsünün desteklediği belediye olunca tabii işiniz kolay. Ver “yaşam tarzı” gazını, insanlar ayaklansın, masalar geri konsun, kazığa, tecavüze kuralsızlığa devam.
Kusura bakmayın ama ben bunu yemiyorum.
Masalar konsun ama bir düzenleme olsun. Kârdan biraz zarar edin, ne olur yani? Ekmek yediğiniz semte bir faydanız olsun.
Bu işin çözümü Asmalımescit’in ve bütün Beyoğlu’nun sağduyulu, semtine ve işine saygılı ciddi işletmecilerinin örnek olmasıdır. Bu durumdan en fazla onlar zarar görüyor çünkü. Ve görecekler. Çünkü böyle giderse masalı ya da masasız, Asmalımescit bitecek.
Belediyeye gelince… İşgaliye toplarken aklınız nerdeydi ey belediye? Bütün bu keşmekeşi Başbakan’dan fırçayı yiyince fark ettiğinize mi inanacağız yani, saf mıyız biz? “Aaa buraya masa koymuşlar başkanım.” Bu mu? Herkesin gözünün önündeki manzara mahallenin hemen arka sokağındaki Belediye binasından görülmüyor mu acaba?
Bir tavsiye… Başbakan’dan gene fırça yemeden Tophane’deki nargileci krallığına da bir göz atın isterseniz.

2 Comments

  • erdem çapar 30 July 2011 - 11:54 Reply

    yazında kesinlikle haklısın, asmalımescit normalde de gittiğim bir yer değildi, hele ki house cafe’nin de olduğu sokağın yukarı tarafında 33’lük birayı 8 tl’ye satan salaş mekanlara, hizmeti yerlerde sürünen ama komşuları pahalı satıyor diye içkiyi pahalı satan mekanlara uyuzdum da. Mis Sokak, İmam Adnan Sokak gibi yerlerde bu iş biraz abartıldı.

    Tophane konusunda dediklerine gelince… nereye imza atıyoruz?

  • Zeynep 30 July 2011 - 18:51 Reply

    Asmalımescit’in trend olmasına baştan beri karşıydım. Sosyete Etler’den sıkıldı diye Beyoğlu, Tünel, galata, Tophane gibi yerleri işgal ediyor. Halkı, orta direği şehrin merkezinden atıp uç semtlere, varoşlara, banliyölere, gettolara sürmeye çalışıyor. Bunu Avrupa’da yaptılar şehrin dışındaki banliyoler suç bataklığı oldu. Öğretmen, muhasebeci gibi normal mesleklerden insanlar bile şehir merkezinden atılıp zorla uzak semtlerde yaşamaya mahkum edilecekti. Köpek bağlasan durmaz denilen evlerde kiralar 2000 liradan başlar oldu. Buna bir son verilmeliydi artık. Belediyeyi oy vermediğim partiden de olsa destekliyorum.

  • Leave a reply